3 Temel kaide var… SGK’ya bildiren fazla maaş alacak! İşte emeklilik öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Kısacası, yüksek prim ödemeleri direkt fiyatları artırır. Bu nedenle ödenen primleri e-Devlet ayrıntılarından takip etmeniz gerekmektedir.

Emekli olmadan önce4 formülü dikkate alanlar köşeyi döndü. SGK kapsamında olanlar daha yüksek maaş alacak. Bugün yatırılan sigorta ölçüsü, gelecekte yüksek maaş almak için çok değerlidir. Patronunuz kazandığınızdan daha düşük bir prim ödüyorsa, ileride alacağınız maaş prim tarafından belirlenir ve bu nedenle düşük olacaktır. Fakat, yüksek bir ödeme meblağı, yüksek bir maaş için son derece değerli bir faktördür.

YÜKSEK PRİM ÖDEMELERİ MAAŞ ARTIŞI YAŞATIYOR

Yüksek maaşlar direkt fiyatları artırır. 2008’den sonraki periyot için uygulanacak emekli aylığı, hastalık, yaşlılık ve vefat sigortası primlerinin toplam 360 gün için %2’si kadardır.

Hesaplamada 360 günden kısa müddet eşit oranlı olarak hesaplanırken, aylık bağlama oranı %90’ı geçmemelidir.

PRİM GÜN SAYISI YÜKSEK OLURSA…

Prim günlerinin çok olması, uzun yıllar çalışmak tek başına gelirinizi artırmaya yetmez. Toplam gelirin yüksek seviyede yatırılması kıymetlidir. İki işte çalışıyorsanız, ikinci iş için prim ödediğinden emin olun. SGK’ya bildirilen matrah arttıkça emekli maaşı da artıyor.

2000 SONRASI NASIL BİR SİSTEM UYGULANIR?

Sigortalının 2000 yılı ve sonrası için ödeyeceği yıllık gelirinin çıkarı ile aylık bağlanma oranının çarpılmasıyla hesaplanır.

1 Ekim 2008 tarihinden sonra aylık ortalama gelir ile aylık bağlanma getirisinin çarpılmasıyla bulunur.

31 ARALIK 1999 ÖNCESİ DEVRİN TAMAMINDA ÇALIŞMAYANLAR BORÇLANMAYA GİDEBİLİR Mİ?

Bu yıllarda çalışmayanlar askerlik, çocuk sahibi yahut yurtdışı borçlanmaya gidebilmektedir. Borçlanmanın yüksekten yatması emekli maaşlarını artıracaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.