ABD’den Türkiye ile ilgileri gerecek karar: F-16’lara ‘Yunanistan’ kuralı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi, Pentagon’un 2023 savunma bütçesini içeren yasa tasarısına Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satışını kimi şartlara bağlayan ekleme yaptı. Gus Bilirakis ve New Hampshire Vekili Demokrat Chris Pappas öncülüğünde hazırlanan düzenleme ABD Temsilciler Meclisi tarafından kabul edildi.

Komite’de oylanarak tasarıya eklenen unsur, Türkiye’ye F-16 satışının şartı olarak ABD Lideri’nin bu satışın Amerikan menfaatlerine olduğunu Kongre’ye beyan etmesi ve bu uçakların Yunan hava alanına müsaadesiz girişlerde kullanılmayacağını taahhüt etmesini öne sürüyor.

Kongre Üyesi Dina Titus, kabul edilen tasarıyla ilgili yaptığı paylaşımda “Temsilciler Meclisi, NATO müttefiki bir ülkenin toprak egemenliğini daima olarak ihlal eden bir ülkeyi ödüllendiremeyeceğimizi Başkan’a (Joe Biden) açıkça tabir etmiştir.” dedi.

ŞARTLAR YERİNE GETİRİLMEZSE F-16 SATILMAYACAK

Buna nazaran, ABD Lideri bu türlü bir satışın ABD’nin çıkarına olduğuna dair ve F-16’ların Yunanistan toprakları üzerinde yetkisiz uçuşlar yapmayacağı konusunda somut adımların detaylarını da içeren bir onay evrakı vermediği sürece Türkiye’ye F-16 savaş uçağı, F-16 geliştirme teknolojisi yahut modernizasyon kitleri satılamayacak.

Yunanistan’ın Kathimerini gazetesi bu kararı “Türkiye’ye F-16 satışını engellemek için birinci adım” olarak yorumladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.