Avrupa Uzay Ajansı, 2 milyar yıldızın bilgilerini yayınladı

Samanyolu Galaksisi içindeki milyarlarca yıldızı incelemek gayesiyle 20 Kasım 2013 tarihinde Avrupa Uzay Ajansı tarafından fırlatılan Gaia uzay aracı, galaksimiz içinde araştırmalarını sürdürüyor.

AA’da yer alan habere nazaran Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Samanyolu Galaksisi’nin yanlışsız ve eksiksiz haritasını oluşturmak gayesiyle Gaia misyonu kapsamında topladığı yaklaşık 2 milyar yıldıza ait datayı yayınladı.

Verilerin, gök bilimciler tarafından yıldızların doğum ve vefatlarından yola çıkarak, Samanyolu Galaksisi’nin yıllar içinde nasıl değiştiğini anlamalarına yardımcı olacağı kaydedildi.

ESA tarafından yayımlanan 2 milyar yıldızın yaşı, kütlesi, sıcaklığı ve kimyasal oluşumlarına yönelik yeni bilgilerin, hangi yıldızın öbür bir galaksiden Samanyolu’na göç ettiğini belirlemede de kullanılabileceği belirtildi.

800 binden fazla belge var

Gaia dataları, yıldızların yanı sıra Güneş Sistemi’ndeki gezegenler, asteroitler ve öteki objeler hakkında da 800 binden fazla belge içeriyor.

Öte yandan Gaia misyonu ile bilgi edinilen yıldızların galaksideki yıldızların sadece yüzde birini oluşturduğu belirtiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.