Bartın Valisi sel riskine karşı uyardı

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, “Bu gece geç saatlerde ağır yağış başlamasını bekliyoruz. Vilayetimizde 100 kilogramın üzerinde bir yağış gelebileceği söyleniyor. Vatandaşlarımızın bu yağış karşısında dikkatli ve önlemli olmalarını kıymetle rica ediyoruz. Alt katlarda bulunmamalarını, yüksek yerlere çıkmalarını, dere yataklarından mümkün olduğunca uzak durmalarını rica ediyorum” dedi.

Arslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, meteorolojik ihtarlar ve AFAD Başkanlığının da talimatları yeterince Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında 26 çalışma kümesini Vilayet AFAD merkezinde misyona başlattıklarını söyledi.

“96 KONUT VE 6 İŞ YERİNİ SU BASTI”

Kentte dün metrekareye 98 kilogram, bugün de 44 kilogram yağış düştüğünü aktaran Arslan, şöyle konuştu:

“Yarın daha fazla yağış düşmesini bekliyoruz. Sağanak nedeniyle Bartın merkezde 62 konut ve 2 iş yerimiz, merkeze bağlı Kozcağız bölgemizde 34 konut ve 4 iş yerimiz olmak üzere 96 konut ile 6 iş yerini maalesef su bastı. Doğal bunların birçok yer ve bodrum katı biçiminde olanlar. Şu an belediyelerimizle gerekli müdahale ve çalışmalarımızı büyük oranda tamamladık. Bartın kent merkezinde evvelki gün istinat duvarı yıkılması sebebiyle 4 binamızı tahliye etmiştik. Bugün de Epçiler köyü ve Kurucaşileye bağlı Dizlermezeci köyünde 1 konutunuzu tahliye ettik.”

Evlerinden tahliye edilen vatandaşların yakınlarının yahut ikinci meskenlerinde kaldıklarını, vatandaşların Süreksiz Barınma Merkezi’nde kalmaları istikametinde talebi olmadığını aktaran Arslan, talep olması ihtimaline karşı 1180 kapasiteli KYK öğrenci yurdunun hazır hale getirildiğini bildirdi.

“TEDBİRLİ VE DİKKATLİ OLMALARINI İSTİYORUZ”

Vali Arslan, ayrıyeten AFAD Başkanlığı tarafından Bartın’a 6 dalgıç ve 4 arama kurtarma grubu gönderildiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Dünden itibaren 2 saatte bir gerek camilerimizden gerekse belediyemizin hoparlörlerinden vatandaşlarımızın önlemli ve dikkatli olmaları konusunda ikazlarımızı tekrarlıyoruz. Tekrar kolluk kuvvetlerimizin anons araçlarını kullanarak da vatandaşlarımızı 2 saatte bir tertipli olarak uyarıyoruz. AFAD Başkanlığı tarafından talebimiz doğrultusunda Ankara ve Konya vilayetinden vilayetimize destek araçlar da gönderiliyor. Valilik olarak tüm çalışma gruplarımızla alabileceğimiz tüm tedbirlerimizi aldık.

Vatandaşlarımızdan önlemli ve dikkatli olmalarını istiyoruz. Bodrum ve giriş katlarında su baskını olabileceğini kıymetlendiriyoruz. Meydana gelebilecek aksiliklere karşı dere yatağından mümkün olduğunca uzak durmalarını, taşkın anında yükseklere çıkmalarını ve bodrum katlarını su baskınını önlemek için kum torbası kullanmaları üzere her türlü önlemi almalarını istiyoruz. 28 konut ve iş yerinde hasar tespit çalışması yaptık. Ziraî ziyanlarla ilgili olarak da tarım ve orman vilayet müdürlüğümüzü alana yönlendirdik, hasar tespit çalışmaları yaptırıyoruz.”

“ALT KATLARDA BULUNMAYIN, DERE YATAKLARINDAN UZAK DURUN”

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü ile AFAD Başkanlığıyla daima irtibat halinde olduklarına dikkati çeken Arslan, “Bu gece geç saatlerde ağır yağış başlamasını bekliyoruz. Vilayetimizde 100 kilogramın üzerinde bir yağış gelebileceği söyleniyor. Vatandaşlarımızın bu yağış karşısında dikkatli ve önlemli olmalarını ehemmiyetle rica ediyoruz. Alt katlarda bulunmamalarını, yüksek yerlere çıkmalarını, dere yataklarından mümkün olduğunca uzak durmalarını rica ediyorum. Şu an için can kaybı ya da yaralanma yok. Bu bizim için sevindirici” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.