Bill Gates: NFT’lerin ‘aptalca’ olduğunu söyledi

Microsoft’un kurucusu ve bugünkü bilişim dünyasının mimarlarından Bill Gates, iklim değişikliği temalı bir aktiflikte NFT’ler ile ilgili gelen soruya  “bir varlık sınıfı olarak, yüzde 100 büyük aptal teorisine dayanıyor” dedi.

BİLL GATES KRİPTO PARALARA YATIRIM YAPMADIĞINI SÖYLEDİ

Gates, çiftlikler yahut fabrikalar üzere somut çıktıları olan varlıklara yahut bunların eser ürettiği bir şirkete yatırım yapmayı tercih ettiğini söylerken, kripto para üniteleri yahut NFT’lere rastgele bir yatırım yapmadığını belirtti. 

Bill Gates ayrıyeten, vergilendirmeden yahut rastgele bir hükümet kuralından kaçınmak için tasarlanmış varlıklara kuşkuyla yaklaşılması gerektiğini vurguladı. Gates, Bored Ape Yacht Club’a atıfta bulunarak, “Açıkçası, maymunların değerli dijital imgeleri dünyayı son derece iyileştirecek” diyerek ironik bir formda eleştirdi.

Bill Gates, daha evvel de “Fazla parası olmayan insanların bu manyaklara kapıldığını düşünüyorum” diyerek kripto paraları eleştirmişti. Ayrıyeten “Genel fikrim, Elon’dan daha az paranız varsa, muhtemelen dikkatli olmanız gerektiğidir” kelamlarıyla kripto paralara karşı önyargılı olunmasını tavsiye etmişti. 

Kripto paralarda son vakitlerde önemli düşüşler yaşanıyor. Bitcoin, şu sıralar tarihinin en düşük düzeyi olan 21 bin 394 dolardan süreç görüyor. Bitcoin 2022′nin başından bu yana %50’den fazla paha kaybetti.

NFT NEDİR?

NFT’ler dijital sanat yapıtı, fotoğraf, görüntü üzere eserleri blockchain atlyapısıla tescil edilebilir ve satılabilir varlıklar haline getiren dijital sertifika manasına gelmektedir. İngilizce ismiyle (N)on-(F)ungible (T)okens olan NFT, Türkçe olarak “Takas Edilemez Jetonlar” olarak isimlendiriliyor. Cem Yılmaz, geçtiğimiz günlerde ünlü fotoğraflarını NFT ile Ethereum cinsinden satmış ve 2 milyon 940 bin türk lirası gelir elde etmişti.

KAYNAK: WEBRAZZİ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.