Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İstanbul Mushafı Tanıtım Töreni’nde önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle; İstanbul Mushafı Tanıtım Toplantısı nedeniyle sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. İstanbul’un hat sanatının merkezi olmayı sürdürmesi medeniyetimizin gücünü, tarihimizin devamlılığı, geleceğimizin aydınlığını göstermektedir. Maziden atiye kurduğumuz köprünün en güçlü ayaklarından biri olan yazı sanatımızın bugünkü temsilcilerini saygıyla selamlıyorum. Kur’an-ı Kerim’in ilk emri ‘oku’ ayeti, onu takip eden ikinci hatırlatması da ‘yaz’ telkinidir. Rabbimizin biz kullarına okumayı ve kalemle yazmayı öğretmesinin elbette bir sebebi vardır. Her iki emir insana bilmediğini öğretendir. Bizlere varlığın, ilmin ve hikmetin kaynağını işaret eder.

İstanbul Mushafı’nı hazırlayan Hüseyin Kutlu hocamızı, şahsım, milletim adıma tebrik ediyorum. Özellikle hat sanatının İslam dünyasındaki güzide isimleri İstanbul’a göç ederek faaliyetlerini burada sürdürmüşlerdir. Kültür sanat merkezi olan İstanbul bu anlamda dünyaya yön vermiştir.

Medeniyet ve kültürümüzde yazının kendisi öylesine kıymetlidir ki, büyüklerimizin üzerinde yazı bulunan herhangi bir kağıdın bile ayaklar altında kalmasına rıza göstermediklerini hatırlıyoruz.

Batı medeniyeti dünyayı son dönemde ‘yumuşak güç unsurları’ denen içeriklerle istila etmiştir. Geçmişten ders çıkarmayan dünya yeniden ırkçılığın ve İslam düşmanlığının pençesine düştü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.