Dünyada 1 Mayıs… Macron reformuna büyük öfke

FRANSA’da 1 Mayıs gösterileri, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran reformuna karşı büyük bir tepkiye dönüştü. Ülke genelinde sayıları 800 bini bulan göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Başkent Paris’te dükkânların camlarını kıran ve polise taş atan protestoculara güvenlik güçleri gözyaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti.

KÜBA’DA TÖREN İPTAL

1959’daki sosyalist devrimden beri her 1 Mayıs’ta görkemli kutlamalara sahne olan Küba’nın başkenti Havana’da bu sene tablo farklıydı. Etkinlikler, ülkede devam eden akaryakıt krizi nedeniyle iptal edildi, kutlamalar yerel düzeyde, tasarruf tedbirleri gözetilerek yapıldı. Normalde günlük 600 ton yakıt tüketen Küba, halihazırda bunun 400 tondan azını tedarik edebiliyor. Küba yönetimi, aksaklıktan tedarikçi firmaları sorumlu tutarken, ödeme sıkıntıları yaşandığı belirtiliyor.

SIKI TEDBİR ALINDI

– İtalya’nın çeşitli kentlerinde işçiler sokağa çıkarken, Torino’da bir grup Başbakan Giorgia Meloni ve hükümet üyelerinin kukla kafalarını taktı.

– Endonezya’da işçiler, ülkenin ikinci büyük kenti Surabaya’da sokağa çıktı. Polisin çelik bariyerlerle önlem aldığı görüldü.

– Rusya’nın başkenti Moskova’da ise etkinliklerin adresi Bolşoy Tiyatrosu’nun önü oldu. Kızıl bayrak taşıyan yüzlerce Komünist Parti üyesi, meydanda konuşma yapan parti lideri Gennady Zyuganov’u dinledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir