Durian meyvesi nedir, nerede yetişir? Durian meyvesi neden yasak?

THY’nin TK-1855 sefer sayılı Airbus A330 tipi uçağı, saat 15.35 de Barcelona seferini yapmak üzere İstanbul Havalimanı’ndan havalandı. Uçak havalandıktan bir süre sonra kabin içerisinde bir koku alınmaya başlandı. Bunun üzerine uçağın kaptan pilotu İstanbul Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi ile irtibata geçerek acil iniş için izin istedi. Bu gelişmeyle birlikte durian meyvesi merak konusu oldu. İşte ayrıntılar…

DURİAN MEYVESİ NEDİR?

Durian, bazı ülkelerde “meyvelerin kralı” olarak nitelenir. Durian’a, “Cennet – Cehennem” de denir. Cehennem denmesinin nedeni, dikenlerle dolu kabuğunun kötü kokmasıdır. Uzakdoğu’daki bazı ülkelerde bu meyvenin otellere sokulması yasaktır.

DURİAN MEYVESİ NEREDE YETİŞİR?

Durian, Malezya, Tayland ve Endonezya kökenli bir bitkidir.

DURİAN MEYVESİ NASIL TÜKETİLİR?

Durian, tek parça ya da açılıp bölmeleri ayrılmış halde satışa sunuluyor. Çiğ olarak tüketilecekse, soğutulduktan sonra yenmesi öneriliyor. Şimdilerde, dondurmaya lezzet vermek için de kullanılıyor. Sumatra’nın bir kenti olan Palembang’da, durian’ın etli kısmı, topraktan yapılmış kaplarda mayalanıp tüketiliyor. Bu meyvenin farklı kullanım alanları da var. Örneğin kabuk kısmı, ipeğin beyazlatılmasında kullanılıyor. 

DURİAN MEYVESİ NEDEN YASAK? 

Meyvenin kokusu oldukça keskindir. Bu nedenle kapalı alanlara sokulmasına müsaade edilmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir