Elon Musk’a büyük şok! FCC Starlink projesinde 866 milyon dolarlık finansmanı iptal etti

Amerika’da irtibatı denetleyen devlet kurumu FCC, uydu internet sisteminin maliyeti ve gereğince yüksek sürat sağlayıp sağlayamayacağı konusundaki kuşkularını öne sürerek, kırsal alanlarda internet erişimini genişletmesi için Starlink’e sağlanan 886 milyon dolarlık finansmanı iptal etme kararı aldı.

FCC, Kırsal Dijital Fırsat Fonu’ndan yararlanmak için hem SpaceX’ten hem de LTD Broadband isimli bir internet servis sağlayıcısından (İSS) gelen müracaatların reddedildiğini duyurdu.

Ret gerekçesinde “Komisyon, sağlayıcıların vaat edilen hizmeti sunabileceğini gösteremediğini belirledi” sözlerine yer verildi.

FCC Lideri Jessica Rosenworcel ise “Vaat edilen suratları sağlamayan yahut program ihtiyaçlarını karşılaması olası olmayan teşebbüsleri sübvanse edemeyiz” dedi.

STARLİNK’İN VADETTİĞİ HİZMETİ SUNMASI İÇİN ŞİMDİ ERKEN

FCC Aralık 2020’de Starlink hizmetinin 35 eyalette 642 bin 925 lokasyona yüksek süratli internet sağlamasına yardımcı olmak için SpaceX’e süreksiz olarak 886 milyon dolar verilmesine karar verdi. Bu kapsamda SpaceX’in Starlink’in yükümlülüklerini nasıl yerine getireceğine dair FCC’ye uzun vadeli bir müracaat yapması gerekiyordu.

FCC’nin Kırsal Dijital Fırsat Fonu, seçilen kırsal pozisyonların %85’inden fazlasına gigabit internet suratları ve pozisyonların %99,7’si için en az 100 Mbps indirme suratı sağlamayı hedefliyor. Fakat FCC’ye nazaran Starlink’in mevcut suratları 50 Mbps ile 200 Mbps ortasında ulaşıyor.

Diğer bir sorun ise Starlink ekipmanının yüksek maliyetli olması. Starlink içiin ABD’li tüketiciler ayda 110 dolar ve Starlink çanağı için tek seferlik 599 dolar fiyat ödemek zorunda.

Konuyla ilgili Rosenworcel, “Starlink’in teknolojisinin gerçek bir vaadi var. Lakin önümüzde 2032 yılına kadar yaklaşık 900 milyon dolarlık kozmik hizmet fonu ile kullanıcıların 600 dolarlık bir çanak satın almasını gerektiren gelişmekte olan internet teknolojisini kamuya açık bir formda sübvanse edip etmeyeceği sorusu bulunuyordu” dedi

ABD’DE BİRÇOK KULLANICI STARLİNK’İN İNTERNET SURATINDAN ŞİKAYETÇİ

SpaceX’ten bahisle ilgili şimdi bir açıklama gelmedi. Fakat şirketin Starlink internet sistemi, ABD’deki kimi kullanıcılara daima olarak yüksek süratli internet sağlamakta zorlanıyor. Bazı müşteriler, en ağır kullanım saatlerinde 5 Mbps’nin altında suratlar gördüğünü söylüyor.

Sorunları çözmek için SpaceX, yörüngeye daha fazla uydu fırlatmak için çalışıyor, lakin bunun için vakit gerekiyor ve FCC’nin daha fazla uydu için onay vermesi gerekiyor. 

SpaceX, toplamda 12 bin Starlink uydusu fırlatma müsaadesine sahip. Şirket uzun bir müddettir müsaade verilen uydusu sayısını 30 bine çıkartan müsaade müracaatının onaylanmasını bekliyor.

Öte yandan SpaceX’e fon sağlamayı reddetme kararını kabul etmeyenlerde var. FCC’de komite üyesi olan Brendan Carr yaptığı açıklamada  “Bugün sağlam, yüksek süratli hizmet sunan kanıtlanmış bir uydu teknolojisini reddetmek yerine, hizmet almayan toplulukların hizmet almasını kolaylaştırmalıyız” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.