Fuat Oktay: Türkiye, Azerbaycan’ın her koşulda yanında

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Sivas’a geldi.

İlk olarak Sivas Valiliği’ni ziyaret eden Oktay, Vali Yılmaz Şimşek ve vilayet protokolü tarafından karşılandı. Oktay, ziyaretin akabinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Semerkand’a gittiğini ve gündeminin ağır olduğunu belirten Oktay, Türkiye’nin çok ağır bir diplomasisi ve ağır bir gündemi var. Hem Doğu ile hem de Batı ile aynı göz hizasında konuşabilen bir önder ve son derece başarılı bir Türkiye diplomasisi var. Hasebiyle ağır bir gündemle Semerkand’dalar. Bilhassa Şanghay Birliği çerçevesinde makul ülkelerin liderleriyle bir ortaya gelecekleri için son vakitler da gündem de olan bilhassa Ermenistan ve Azerbaycan’la ilgili son gelişmeler gündem de olacaktır.

“Türkiye, Azerbaycan’ın her kuralda yanındadır”

Son gelişmeler; Ermenistan’ın, Karabağ topraklarını ve hatta onun ötesini de geçip Karabağ dışındaki toprakları da taciz ediyor olması ve bu topraklara geliyor olması, asla ve asla kabul edilemez. Biz bunu her fırsatta tekrarladık ve her fırsatta fiilen de gösterdik. Bundan sonra da birebir kararlıkla bunu göstereceğimizden herkes emin olabilir. Türkiye, Azerbaycan’ın her kaidede yanındadır. Hiç kimse hiçbir oyunun peşinde olmasın. Biz oyunları görüyoruz ve gerek yumuşak gerek sert gücü birlikte kullanabilen ve son derece bunu başarılı kullanabilen Türkiye var. dedi.

“Yeni kırılganlıklara gereksinim yoktur”

Türkiye’nin Azerbaycan’a takviyesini vurgulayan Oktay, Bugün Ermenistan’da yeniden Paşinyan tarafından bir açıklama oldu. Bu da bence itidalli açıklama. Karabağ’ın Azerbaycan Türk’ünün toprağı olduğunu kabul edeceğine dair bir muahedesi oldu. Bu son derece makuldür zira bölge yeteri kadar kırılgandır. Gerek Rusya- Ukrayna krizinden ötürü gerek diğer bölgeler olan Suriye ve Irak’tan ötürü ve bölgelerde devam eden meçhullükten ötürü son derece kırılgandır. Yeni kırılganlıklara gereksinim yoktur. Bölgenin geleceği için aslında Ermenistan’ın kendi geleceği için buranın yeniden barış yoluyla çözülmesinde yarar vardır. Cumhurbaşkanı’mızın da bu manada Semerkand’da bulunması son derece kıymetlidir.diye konuştu.

Açıklamanın akabinde Fuat Oktay, Sivas Belediyesi’ni ziyaret etti.

DHA’nın haberine nazaran, basına kapalı gerçekleştirilen ziyaret sonrası Oktay, Atatürk Bulvarı üzerindeki esnafla sohbet etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.