İbrahim Kahveci yazdı: Minimum fiyata neden artırım yapıldı?

Karar gazetesi müellifi İbrahim Kahveci, bugünkü köşe yazısında minimum fiyata yapılan artırımı kaleme aldı. Kahveci, Türkiye’deki modeli ‘felaket ötesi bir şey’ olarak tanımlayarak, “90’larda işsizlik tek haneydi ve fiyat seviyesi daha yüksekti. Enflasyon da bu derece yüksek değildi” dedi.

Şimdi enflasyonun üç hane hududunda olduğunu, işsizliğin ise iki haneden aşağı düşmediğini ve fiyatlar düzeyinin çok gerilediğini belirten Kahveci, şu tabirleri kullandı:

“Türkiyemiz 90’lardan çok daha beter bir ekonomik tablo yaşarken ülkenin uçtuğunu, dünyanın bizi kıskanıp gıpta ile baktığını söyleyenler de var. Söylemek sorun değil de asıl bu söylenenlere hiçbir dataya bakmadan inanmak asıl problemdir. O nedenle tekrar ediyorum: Algı seviyenin ne ise fiyat seviyenin de o düzeyde olur.

ASGARİ FİYATA NEDEN ARTIRIM YAPILDI?

Asgari fiyata artırım yapılmasının da tek nedeni var: SGK açığını kapatmak için.

Geçen yıl birinci 4 ayda Bütçe’den SGK’ya aktarılan kaynak 70,5 milyar liraydı. Ve bu yıl birebir devirde bütçeden aktarılan para %75,9 artışla 123,9 milyar liraya yükseldi. (2021 yılının tamamında 251 milyar lira aktarılmıştı)

‘400 MİLYAR LİRALIK AÇIK BİLE BU YIL BİZİ KURTARMAYABİLİR’

Önümüzdeki ay emeklilere yapılacak enflasyon artırımı ile SGK açığı çığ üzere büyüyecek. 400 milyar liralık açık bile bu yıl bizi kurtaramayabilir. Kimse emekçiyi düşündüğü için taban fiyata artırım yapmadı: SGK açığını azaltmak için taban fiyata artırım yapıldı. Bunu da bilesiniz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.