İSKİ: Arnavutköy’deki derede zararlı ve toksik maddeye rastlanmadı

Arnavutköy’deki Bolluca Mahallesi İsmet İnönü Caddesi’ndeki derenin rengi maviye döndü. Dereden akan sular önce Alibeyköy Deresi’ne karışıyor. Alibeyköy Deresi ise İstanbul’a su sağlayan barajlardan biri olan Alibeyköy Barajı’na akıyor. Hem derenin rengi hem de kötü kokusundan yakınan mahallede yaşayanlar da tedirgin oldu.

İSKİ’den yapılan açıklamada, alınan numunelerin analiz sonuçlarına göre herhangi bir zararlı veya toksik parametreye rastlanmadığı belirtildi.

Açıklamada, “Renk değişiminin neden kaynaklandığı henüz tespit edilememiş olup, renk değişimine neden olan kuruluşlar hakkında gerekli hukuki işlem ve yaptırımlar uygulanacaktır” denildi

Konuyla ilgili İSKİ’den yapılan açıklama şöyle:

“2 – 3 Haziran 2023 tarihleri arasında bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarında Arnavutköy İlçesinde bulunan ve Alibeyköy Barajına akan derenin mavi renge büründüğü ve söz konusu durumun bölgedeki fabrikalardan dereye deşarj edilen kimyasal atık olduğu ifadelerine yer verilmektedir. Yaşanan hadise nedeniyle ekiplerimiz tespit, denetim ve numune alma işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla bölgeye intikal etmişlerdir. Bölgede bulunan işletmeler endüstriyel atık su yönünden periyodik olarak denetlenmekte ve ayrıca derede rutin temizlik çalışmaları ekiplerimizce sürdürülmektedir. Alınan numunelerin analiz sonuçlarına göre herhangi bir zararlı veya toksik parametreye rastlanmamıştır. Barajlarımızın ve barajları besleyen derelerin su kalitesi sürekli olarak akredite laboratuarlarımızda test edilmekte olup, kaynağından temin edilen sular, arıtma tesislerinde arıtılarak ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak İstanbul halkına sunulmaktadır.

Renk değişiminin neden kaynaklandığı ise henüz tespit edilememiş olup, renk değişimine neden olan kuruluşlar hakkında gerekli hukuki işlem ve yaptırımlar uygulanacaktır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir