Joe Biden ile Kiryakos Miçotakis ortasındaki görüşmenin içeriği muhakkak oldu

ABD Lideri Joe Biden, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile Beyaz Saray’da görüştü.

Görüşmenin gündeminde Yunanistan’ın tedarik etmek istediği F-35 savaş uçakları ile Ege ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler vardı.

Biden-Miçotakis görüşmesinde masadaki hususlar

Yunanistan basınından Kathimerini gazetesi, görüşmeyi “Miçotakis-Biden: Yunanistan-ABD alakası stratejik” başlığıyla aktardı.

Yunanistan’ın Doğu Akdeniz ve Balkanlar’daki “jeostratejik rolünün iyileştirilmesi” ve Yunanistan ile ABD ortasındaki ikili savunma münasebetinin “derinleştirilmesi” mevzularının ikili tepenin merkezinde yer aldığı kaydedildi.

“Antik Yunanistan’a borçluyuz”

“ABD, demokratik ülkülerini antik Yunanistan’a borçludur” diyen Biden, “Yunanlılar ve Amerikalılar ortasındaki dostluğun ve iş birliğinin her zamankinden daha önemli” olduğunu vurguladı.

Miçotakis, Yunanistan’ın yakında cephaneliğine F-35 savaş uçaklarını ekleyeceği istikametindeki beklentisini lisana getirdi.

Türkiye’yi amaç göstermeye çalıştı

İsim vermeden Türkiye’yi gaye almaya çalışan Yunan Başbakan, “Atina’nın egemenlik haklarından vazgeçmediği, ulusal egemenlik ihlallerinin her türlüsüne karşılık verileceği” halinde kelamlar sarf etti.

Biden’a Mavi Vatan haritasını gösterdi

Proto Thema gazetesinin “Miçotakis, Biden’a Türklerin ‘Mavi Vatan’ haritasını gösterdi” başlıklı haberinde, Miçotakis’in Türkiye’yi şikayet ettiği ortaya çıktı.

Haberde, “İki başkan ortasındaki görüşmede Kiryakos Miçotakis, muhatabına, ağırlaşan ‘Türk provokasyonu’, yani Yunan adaları üzerinde uçuşlar ile ilgili tüm ayrıntıları açıkladı.” denildi.

Yunanistan önderinin, Ankara’nın diyalog davetlerini reddederek Ege ve Akdeniz’de tansiyonu tırmandıran taraf oldukları gerçeğinin üzerini örtmeye çalıştığı görüldü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.