Kanada’dan Finlandiya ve İsveç’e NATO onayı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç’in, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüne (NATO) iştirak protokollerini onayladıklarını duyurdu.

Federal hükümetin onay sürecini süratli bir halde geçirmek için ataklar yaptığını aktaran Trudeau, federal parlamentoda yapılan oylamada, Finlandiya ve İsveç’in, NATO’ya iştiraklerinin oy birliği ile kabul edildiğini kaydetti.

NATO ÜYELERİNE ÇAĞRI

Trudeau, “Kanada, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya süratli ve tesirli bir biçimde entegre olma ve İttifakın toplu savunmasına katkıda bulunma yeteneğine tam olarak güveniyor. Finlandiya ve İsveç’in üyelikleri, NATO’yu daha güçlü hale getirecek. Tüm NATO üyelerini, düşmanların müdahale fırsatlarını sınırlamak için onay süreçlerini süratle tamamlamaya çağırıyoruz.” sözlerini kullandı.

ONAY VEREN BİRİNCİ ÜLKE OLDULAR

Kanada ve Danimarka, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya iştiraklerini onaylayan birinci ülkeler oldu.

İsveç’in Ottava Büyükelçisi Urban Ahlin, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Teşekkürler Kanada! Kanada, onay evrakını Kuzey Atlantik Antlaşması’nın emanetçisi olan ABD Dışişleri Bakanlığına teslim eden birinci ülkedir!” sözüne yer verdi.

ÜYELİK SÜRECİ

İsveç ve Finlandiya, 28 Haziran’da Türkiye ile vardıkları mutabakatın akabinde NATO’ya tam üyelik müracaatında bulunmuştu.

Her iki ülkenin de üyelik statüsünü kazanabilmesi için, müracaatın NATO üyesi tüm ülkelerin parlamentolarında oylanması ve kabul edilmesi gerekiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.