KDV düzenlemesinde sona doğru

Hükümetin ve AK Parti’nin gündeminde KDV sisteminin sadeleştirilmesi var. Gelir İdaresi Başkanlığı sivil toplum kuruluşlarıyla, odalarla çalıştaylar düzenleyerek beklentileri topluyor. Kaynaklar, bütün sektörleri kapsayacak şekilde KDV sisteminin sadeleştirileceğine dikkat çekiyor.

KDV sisteminin sadeleştirilmesi çalışması hız kazandı. Çalışmanın kapsamı oldukça geniş. Şu sıralarda odalar, sivil toplum kuruluşları gibi yapıların katılımıyla çalıştaylar düzenleniyor. O çalıştayların birkaç hafta içinde tamamlanması planlanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı muhalefet partilerinin önerilerini de alacak.

Kaynaklar sadeleştirme sistemine restoran örneğini veriyor. Halihazırda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belge verdiği restoranlarda kdv oranı yüzde 18 iken, belge vermediği restoranlarda bu oran yüzde 8. Bu ve benzeri karışıklıkların düzeltilmesi hedefleniyor. Sadeleştirme oranının tek bir KDV miktarı belirlenerek sonuçlanması da beklenmiyor.

KDV sisteminde yapılan her değişiklik doğrudan tüketiciye yansıyor. O nedenle bütün alternatifler tek tek inceleniyor. Kaynaklar, düşük gelir grubunun temel tüketim malzemelerinde bir artış yaşanmayacak bir düzenlemenin hayata geçirileceğini ifade ediyor.

Çalışma ile dezavantajlı grupların avantajlı hale gelmesi bekleniyor. Mali müşavir, üretici ve tüketicileri rahatlatacak bir yeni sistemin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.