Le Figaro: Erdoğan’ın diplomasisi Türkiye’yi memleketler arası sahnede vazgeçilmez pozisyona getirdi

Le Figaro gazetesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Türk dış siyasetinin son periyottaki faal tavrı, “Erdoğan’ın diplomasisi Türkiye’yi nasıl memleketler arası sahnede vazgeçilmez pozisyona getirdi?” başlıklı bir yazıda ele alındı.

“Türkiye, Ukrayna’daki savaşın birinci galibi olabilir mi?” tabirine yer verilen yazıda, “Bu gerçek diplomatik muvaffakiyet, dünyada 6. en geniş büyükelçilikler ağına sahip olan ve her şeyden evvel daha barışçıl ve çok faal bir Türk dış siyasetini ortaya koymaktadır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Daha birkaç yıl evvel Batı dünyasında yapılan Recep Tayyip Erdoğan tenkitlerine değinilen yazıda, “Erdoğan, bugün kendisini bir barış yapan ve herkesle diyalog kuran biri olarak sunuyor.” denildi.

“TAHIL İHRACATININ YİNE BAŞLAMASINI TÜRKİYE SAĞLADI”

Yazıda, Ukrayna’daki ihtilafının Doğu, Batı ve Arap dünyasında övülen Türk dış siyasetinin tekrar konumlandırılmasını öne çıkardığı söz edildi.

Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşının sonlanması için barış görüşmelerine konut sahipliği de yaptığı belirtilen yazıda, savaşan taraflar ortasında ve Birleşmiş Milletler’in aracılığıyla yapılan bir muahede sonucunda temmuz ayı sonunda tahıl ihracatının tekrar başlamasını Türkiye’nin sağladığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen hafta Lviv’de Ukrayna Devlet Lideri Zelenski ve BM Genel Sekreteri Guterres ile bir ortaya geldi. 

Yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın perşembe günü Ukrayna’da Volodimir Zelenskiy ile sıcak bir halde el sıkıştığı, bundan çok kısa bir mühlet evvel de Rusya’da Vladimir Putin ile dört saatlik uzun bir görüşme gerçekleştirdiği aktarıldı.

“TÜRKİYE ÇOK KUTUPLULUK VİRTÜÖZÜ HALİNE GELDİ”

Yazıda görüşlerine yer verilen IRIS fikir kuruluşunun araştırma yöneticisi eski Büyükelçi Jean de Gliniasty, “Türkiye, Batı bloğunun bir modülü olmakla birlikte, ittifaklarını çeşitlendiriyor. Çıkarlarına karşıt olduğunda dahi daima diyalog halinde. Yürüttüğü güç istikrarıyla hakimiyet kurmuş durumda. Artık herkes için gerekli ve herkes tarafından övülüyor. Türkiye çok kutupluluk virtüözü haline geldi.” sözlerini kullandı.

Fransız Memleketler arası Alakalar Enstitüsünde Türkiye Uzmanı Dorothee Schmid ise Türk dış siyasetine ait “Sorumluluklarını geçmiştekinden daha yeterli üstlenebilen, daha az maceracı bir biçimde, arabulucu ve barış yapan rol oynamayı göze alabilen bu yeni siyaset, etkileyici bir ekonomik, askeri ve diplomatik yine pozisyonlandırma üzerine heyeti.” değerlendirmesinde bulundu.

Moskova’daki Fransız-Rus Gözlemevi Yönetici Yardımcısı Igor Delanoe de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Putin’le bağlantılarını büsbütün Ukrayna belgesine kilitleyen Avrupalıların bilakis, hassas mevzuları farklı kısımlarda ele alma kapasitesine sahip olduğunu kaydetti.

Fransız gazete Le Figaro, “Erdoğan, bugün kendisini bir barış yapan ve herkesle diyalog kuran biri olarak sunuyor” tabirlerini kullandı.

Le Figaro’daki yazıda, Türkiye ile İsrail ortasında yıllar süren dargınlığın akabinde bağlantıların yine kurulduğu aktarılarak, Türkiye’nin tıpkı vakitte İran, Libya, Suriye ya da Ukrayna kelam konusu olduğunda sık sık görüşülebilir ve birden fazla vakit da vazgeçilmez bir ülke haline geldiği söz edildi.

“NORMALLEŞME DİPLOMASİSİ MEYVESİNİ VERİYOR”

“Topyekûn olağanlaşma diplomasisinin meyvesini verdiğine” işaret edilen yazıda, Erdoğan’ın Türkiye ile Ermenistan’ın olağanlaşma sürecine ait teşebbüste bulunduğu da aktarılarak, “Yaklaşık 30 yıldır müşterek hudutları kapalı olan iki ülke, son aylarda olağanlaşmaya yönelik adımları artırdı. Ermeni tarafında Türk eserlerine uygulanan ambargo kaldırıldı ve yeni diyalog için özel elçiler atanıyor.” denildi.

Yazıda şu sözler yer aldı:

“Erdoğan, Türkiye’yi bilhassa gaz açısından Batı ve Rusya ortasında merkezi bir platform olarak inşa ediyor zira Ukrayna’nın müttefikleri tarafından uygulanan ekonomik yaptırımların hiçbirini uygulamıyor. Erdoğan ve Putin’in 5 Ağustos’ta Soçi’de yaptıkları görüşmede, bugüne kadarki ‘dostluğun’ son işareti olarak iki ülke ortasındaki ‘ticari bağların güçlendirileceği’ açıklandı.”

Türkiye’nin Arap ülkeleriyle de tekrar olağanlaşma sürecine girdiğine değinilen yazıda, “Türkiye’nin bilhassa Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ile doğu kanadında olmak üzere tüm etrafıyla bağlantıları normalleştirmesi bir muvaffakiyettir. Bu dış siyasetin Türkiye için şu andaki en değerli mevzularda, yani Suriye ve Ukrayna’da sahiden meyve verip vermeyeceğini göreceğiz.” yorumuna yer verildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.