Libya’dan kritik petrol atılımı: İhracat 3 ay sonra yine başladı

Libya’da “Hükümetimiz” isimli resmi platforma nazaran, Petrol Hilali bölgesinin kanaat liderleri, Ulusal Petrol Kurumunun yeni lideri Ferhat Ömer bin Kıdara ile Bingazi kentinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında okunan ortak bildiride, “Petrolün alanlarını denetleyen komitenin lideri ve üyeleri olarak, pürüzün Ulusal Petrol Kurumu İdare Konseyinin başındaki Mustafa Sanallah olduğunu belirtiyoruz. En kıymetli talebimiz Sanallah’ın vazifeden alınmasıydı ve gerçekleşti.” sözleri kullanıldı.

Libya topraklarının birliği ve petrolün tüm Libyalıların olduğu vurgulanan bildiride, Ulusal Petrol Kurumu için Bin Kıdara başkanlığında yeni bir İdare Konseyi oluşturulmasından memnuniyet duyulduğu belirtildi.

Bildiride, “Yeni İdare Konseyi Liderimizin, petrol gelirlerinin adil dağılımı başta olmak üzere taleplerimizi yerine getireceğini taahhüt etmesinin akabinde saha ve limanların açılmasına karar vererek, üretim ve ihracata müsaade verdiğimizi ilan ettik.” sözlerine yer verildi.

Öte yandan Bin Kıdara, “kamu güvenliği standartlarına uygun formda üretim düzenlemeleri yapılması talimatı verdiğini” aktardı.

“Ulusal Petrol Kurumu, tüm lokal ve milletlerarası tarafların gayretlerini takdir ediyor, ayrıyeten siyasi olmayan profesyonel sabitlere bağlı kalacağını ve vazifelerini tarafsız bir formda yerine getirmeye devam edeceğini taahhüt ediyor.” diyen Bin Kıdara, tüm petrol alanlarında direkt üretimin başlayacağını ve en kısa müddette en yüksek üretim düzeylerine ulaşmak için Petrol ve Gaz Bakanlığı ile daima uyum halinde çalışacaklarını söyledi.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, 12 Temmuz Salı günü Libya Ulusal Petrol Kurumu İdare Şurasını tekrar oluşturma çalışmaları kapsamında Sanallah’ın yerine Ferhat Ömer bin Kıdara’yı görevlendirdiğini bildirmişti.

NE OLMUŞTU?

Libya’da 17 Nisan’dan bu yana çeşitli bölgelerdeki güvenlik meseleleri nedeniyle petrol alanlarındaki üretimde ve petrol ihraç edilen limanlardaki faaliyetlerde aksaklık yaşanıyor.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Petrol ve Gaz Bakanlığı, 19 Haziran’da yaptığı yazılı açıklamada, petrol üretiminde büyük bir düşüş yaşandığını bildirmişti.

Protestolardan ötürü petrol alanları ve limanların kapalı kalması nedeniyle üç petrol alanındaki günlük üretimin toplam 100 bin ila 200 bin varil ham petrole kadar düştüğü duyurulmuştu.

Libya’da ulusal gelirin kıymetli bir kısmı ham petrolden sağlanıyor. Bir “baskı unsuru” olarak kullanılan petrol üretimindeki aksaklık ülkede geçim derdine yol açıyor.

Normal kurallarda günde 1,4 milyon varil ham petrol üreten Libya, 2025’e kadar üretimini 1,6 milyon varile çıkarmayı hedefliyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.