Medya Dayanışma Grubu’ndan gazeteci cinayetleri hakkında açıklama

Medya Dayanışma Grubu, gazetecileri hedef alan saldırılara ilişkin, “Son yıllarda gazetecilere yönelik saldırıların cezasızlıkla sonuçlanması, yeni saldırıları, cinayetleri de beraberinde getirmiştir. Bu cinayetlerin ve saldırıların, arkasındaki güçlerle birlikte ortaya çıkartılması ve en ağır bir biçimde cezalandırılması gerekmektedir” açıklamasını yaptı.

Medya Dayanışma Grubu’ndan gazeteci cinayetleri hakkında açıklama

On gazetecilik meslek örgütünden oluşan Medya Dayanışma Grubu’nun bugün yaptığı yazılı açıklamada, gazetecilere yönelik saldırıların cezasızlıkla sonuçlanmasının yeni saldırıları ve cinayetleri beraberinde getirdiği vurgulandı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ses Kocaeli internet haber sitesinin sahibi ve yazı işleri müdürü olan Güngör Arslan, yayınladığı bir haberi beğenmeyen bir kişi tarafından öldürüldü. Geçtiğimiz yıl Bursa Osmangazi ilçesinde radyo programcısı Hazım Özsu, programını beğenmeyen bir kişi tarafından öldürüldü. Mersin Haberci gazetesi, haberlerini beğenmeyenler tarafından saldırıya uğradı.

“HÜKÜMETİN ACİL BİR EYLEM PLANI ÇIKARTMASI GEREKMEKTEDİR”

Gazetecilerin öldürülmesi boyutuna ulaşan bu saldırılar karşısında hükümetin acil bir eylem planı çıkartması gerekmektedir. Yerelinden ulusalına habercilik ve gazetecilik kaygısı dışında çabası olmayanların korunması gerekmektedir.

“CİNAYETLERİN VE SALDIRILARIN ARKASINDAKİ GÜÇLERLE BİRLİKTE ORTAYA ÇIKARTILMASI GEREKMEKTEDİR”

Son yıllarda gazetecilere yönelik saldırıların cezasızlıkla sonuçlanması, yeni saldırıları, cinayetleri de beraberinde getirmiştir. Bu cinayetlerin ve saldırıların, arkasındaki güçlerle birlikte ortaya çıkartılması ve en ağır bir biçimde cezalandırılması gerekmektedir.

“GAZETECİLİK MESLEĞİ KORUNMALI”

Gazetecilik, olayları, gerçekleri objektif bir şekilde okuyucuya ulaştırırken kamusal çıkarları ön planda tutar. Halkın haber alma hakkını ve kamu çıkarını kendi hayatının dahi önüne koyan gazetecilik mesleği korunmalı, buna karşı yapılan saldırılar en ağır biçimde cezalandırılmalıdır.

“GAZETECİLERİN CAN GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASINI İSTİYORUZ”

Biz, aşağıda imzası bulunan basın meslek örgütleri olarak, başta Ses Kocaeli internet haber sitesinin sahibi ve yazı işleri müdürü olan Güngör Arslan’ı öldürenlerin ve azmettirenlerin açığa çıkartılmasını, gazetecilere yönelik saldırılar karşısında cezasızlığa son verilmesini ve gazetecilerin can güvenliğinin sağlanmasını istiyoruz. Toplumun nefes borularının kesilmesine biz basın meslek örgütleri olarak izin vermeyeceğiz. Gazeteci susarsa toplum susar.”

Açıklamada imzası bulunan gazetecilik meslek örgütleri şunlar: Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Gazeteciler Cemiyeti, Haber-Sen, Ekonomi Muhabirleri Derneği, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Türkiye Haber Kameramanları Derneği, Türkiye Gazeteciler Sendikası.

(ANKA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.