Polonya ve Azerbaycan’da ‘Sarsılmaz’ rüzgarı esti

Polonya’nın Kielce kentinde 6-9 Eylül tarihleri ortasında gerçekleşen MSPO’ya birinci sefer katılan Sarsılmaz Silah Sanayi, bölümün memleketler arası arenadaki en değerli firmalarının yer aldığı fuarda; piyade tüfekleri, makineli tüfekler ve tabancalardan oluşan eserlerini, savunma sanayi kesiminin memleketler arası aktörleriyle buluşturdu.

Uluslararası seviyedeki firmaların ürettikleri askeri teçhizatı kapsamlı bir sunumla maksat kitlelerine ulaştırdığı bir fuar olma özelliğini taşıyan MSPO, tıpkı vakitte farklı kıtalardan üreticiler ve savunma dalı kuruluşları ortasında network’lerin kurulduğu, bir tertip olarak dikkat çekiyor.

SAVUNMA BAKANI AKAR, MSPO’DA SARSILMAZ STANDINI ZİYARET ETTİ 

Sarsılmaz’ın tabanca, piyade tüfeği ve ağır makineli tüfeklerden oluşan toplam 56 modeliyle yer aldığı fuara katılarak Türk firmalarına dayanak veren Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak ile birlikte Sarsılmaz’ın standını ziyaret ederek, yerli ve ulusal imkanlarla ürettiği silahları yakından inceledi.

BAKÜ’DE SARSILMAZ’A ÖZEL İLGİ 

Sarsılmaz Silah Sanayi, eşzamanlı olarak Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de bu yıl dördüncü sefer düzenlenen ADEX 2022 Azerbaycan Memleketler arası Savunma Fuarı’na da katıldı. Kkara, hava ve deniz savunma sistemlerinden silah sistemlerine, ağır ve hafif ekipmanlardan elektronik harp sistemlerine kadar savunma endüstrinin tüm alanlarında faaliyet gösteren kıymetli firmaların yer aldığı fuarda Sarsılmaz, tabancadan makineli tabancalara, piyade tüfeklerinden makineli ve ağır makineli tüfeklere kadar 64 modelini ziyaretçilerle buluşturdu. Sarsılmaz, fuarda ayrıyeten 30’un üzerinde memleketler arası askeri delegasyondan 150’den fazla üst seviye temsilciyle bir ortaya gelme ve B2B görüşmeler de iştirakçilere çeşitli kuruluş ve potansiyel ortaklarla yeni bağlar kurma imkanı sağladı.

“ÜRÜNLERİMİZ 23 ÜLKENİN SİLAHLI KUVVETLERİNDE KULLANILIYOR” 

ADEX’te Azerbaycan Savunma Bakanı, Bakan Yardımcısı, deniz, hava ve kara birliklerinin temsilcilerinin yanı sıra Acil Durumlar Bakanlığı, Hudut Teşkilatı, İçişleri Bakanlığı ve öbür güvenlik teşkilatlarının yetkilileri de çeşitli temaslarda bulunduklarını belirten Sarsılmaz Silah Sanayi İdare Şurası Lideri Latif Aral Aliş, “Türkiye’nin en esaslı silah üreticisi Sarsılmaz, 80’den fazla ülkeye yaptığı toplam ihracat ve 23 ülkenin silahlı kuvvetleri ile kolluk güçleri tarafından kullanılan eserleriyle, memleketler arası silah endüstrinde kıymetli bir aktör pozisyonunda. Bir askeri birliğin tüm gereksinimlerini karşılayabilecek her türlü silahı temin edebilme kabiliyetine sahip olan firmamız, dünyanın sayılı üreticileri ortasında yer alıyor” dedi.

AZERBAYCANLILAR KARABAĞ FATİHİ SAR 9’U SEVDİ 

Bakü’de Sarsılmaz standında yer alan eserler iştirakçileri ve ziyaretçiler tarafından beğenilirken, Sarsılmaz Sar 9 Tabanca bilhassa Azerbaycanlı ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz günlerde MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli tarafından, Rize-Artvin Havalimanı açılış merasimine katılmak üzere Türkiye’ye gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’e özel işlemeli Sarsılmaz SAR 9 model tabanca armağan edilmiş, tabanca üzerinde yer alan “Karabağ Fatihi” ve “2 Devlet, Tek Millet” işlemeleri dikkat çekmişti.

Türkiye’nin Bakü Ticaret Müşaviri Ahmet Erdal, İrtibat Müşaviri Hüseyin Altınalan, İçişleri Müşaviri Mustafa Çakır, Azerbaycan Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vilayat Valiyev ve devlet yetkilileri de Sarsılmaz standını ziyaret ederek, sergilenen eserleri başka ayrı incelediler.

SARSILMAZ SAR 9 AİLESİ!

Fuarlara katılan ziyaretçiler, Sarsılmaz’ın SAR 9 tabanca ailesine ilişkin SAR 9X, SAR 9 Sport, SAR 9C, SAR 9T, SAR 9SP, SAR 9 METE, SAR 9 Gen2 ve serinin küçük boyutlarıyla fark yaratan yeni üyeleri SAR 9 SC ile SAR 9 CX modellerini inceleme fırsatı buldu. 15 mermi kapasiteli şarjör, ekstra bir sisteme gerek duyulmaksızın monte edilebilir refleks nişangah ve fenerle hem profesyonel hem de şahsî kullanıma uygun bir dizayna sahip olan SAR 9 CX, kapağında bulunan soğutma kanalları sayesinde seri atışlarda yüksek performans sağlıyor.

SAR 9 SC, zımnî taşımaya uygun dizaynıyla dikkat çekerken SAR 9 SP ise yakın muharebe ortamlarının taktik gereksinimlerini karşılayan özellikler taşıyor.

Yeni görünümüyle SAR 109T

Bir askeri birliğin her türlü muhtaçlığını karşılayabilecek eser yelpazesine sahip olan Sarsılmaz; makineli tabanca, piyade tüfeği, makineli ve ağır makineli tüfek modellerini de sergiledi. Meskûn mahal kullanımı için özgün olarak tasarlanan SAR 109 serisinin C ve T modelleri de fuarda yer alacak. Yakın muharebe ortamlarının taktik muhtaçlıklarını karşılamak emeliyle özgün olarak geliştirilen SAR 109T, modüler gövde yapısı sayesinde geniş bir yelpazedeki aksesuarların basitçe takılmasına ve kullanımına imkan tanıyor. NATO standartlarına nazaran tasarlanmış aksesuar rayları bulunan gövde üzerine, standart montaj tertibatına sahip her türlü aksesuar takılabiliyor. İşlevsel prensip olarak geri tepme sistemiyle çalışan SAR 109T, 9×19 mm çapında standart NATO mühimmatı ateşliyor. SAR 109T makineli tabanca, dakikada yaklaşık 900 atım üzere yüksek bir süratte çalışıyor. 220 mm uzunluğunda namluya sahip olan SAR 109T’nin, 30 mermi kapasiteli tam dolu şarjörlü yükü 3.032 gram. SAR 109T, kavramayı kolaylaştıran polimer ray kılıfları ve çağdaş kompakt taktik dipçik üzere geliştirmelerle son periyotta yeni bir görünüme kavuştu. Bu silah; Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Jandarma Genel Komutanlığı (J.Gn.K.lığı) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından alanda faal formda kullanılıyor. SAR 109T’nin standart sürümünün yanı sıra sivil kullanıma yönelik olarak geliştirilen bir sürümü ve ayrıyeten bir de taşıma kolu bulunan sürümü bulunuyor.

Mesafe tanımayan SAR 56

Sarsılmaz’ın piyade tüfekleri alanında elde ettiği birikimi alandaki uzman çalışandan aldığı geri bildirimle harmanlayarak geliştirdiği SAR 56 piyade tüfeği de her iki fuarda da yerini aldı. Kullanıcı dostu bir dizayna sahip olan 5,56×45 mm çapındaki SAR 56, beş pozisyonlu ve yanak takviyeli dipçiği ve sökülebilir el kundağının yanı sıra açılı el tutamağıyla da her türlü saha şartına adapte olabiliyor. Kısa vuruşlu gaz piston tahrik sistemi sayesinde yüksek performans sağlayan SAR 56; 7,5, 11 ve 14,5 inç olmak üzere üç farklı namlu uzunluğu seçeneği sunuyor. SAR 56, bu özelliğiyle yakın aradan uzak menzile kadar farklı şartlarda gerçekleşebilecek tüm vazifelere ahenk sağlayabiliyor.

Sarsılmaz’ın mühendislik başarısı: MPT-76 SH

Sarsılmaz, Ulusal Piyade Tüfeği Projesi kapsamında az sayıdaki firmayla bir arada üretimini üstlendiği MPT-76’yı kendi mühendis ve teknisyenlerinin çalışmaları sonucunda 470 gram kadar hafifleterek MPT-76 SH modelini geliştirdi. 7.62×51 mm NATO standartlarında mühimmat kullanan MPT-76 SH, 20 mermi kapasiteli şarjörle besleniyor. Dakikada 700 atım ve saniyede 800 metre namlu çıkış suratına ulaşabilen, tesirli menzili 600 metreyi bulan MPT-76 SH, modüler raylı el kundağı sayesinde her türlü aksesuarla geliştirilebilme özelliği taşıyor. Sarsılmaz’ın ürettiği MPT-76 SH piyade tüfekleri TSK ile EGM’nin envanterinde yer alıyor ve itimatla kullanılıyor.

Çok istikametli bir makineli tüfek: SAR 762 MT

Sarsılmaz, teslimatlarına başladığı 7,62×51 mm çapındaki SAR 762 MT makineli tüfeklerini de savunma sanayi profesyonelleriyle buluşturdu. Silahın birinci teslimatları, Jandarma Genel Komutanlığı’na yapıldı ve silahlar 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araç üzerindeki uzaktan komutalı silah sistemine entegre edildi. SAR 762 MT’nin; A, B, C ve D olmak üzere dört farklı sürümü bulunuyor. Bunlardan SAR 762 MT-A, uzaktan komutalı silah sistemlerinde (UKSS) kullanılabilecek. Piyadenin kullanımı için geliştirilen SAR 762 MT-B modeli ise hem çatal ayak ile hem de üçayaklı sehpa üzerinden ateşlenebilecek. SAR 762 MT-C’nin ise ALTAY ana muharebe tankında, eş eksenli (co-axial) makineli tüfek olarak kullanılması hedefleniyor. SAR 762 MT-B ile benzeri özelliklere sahip olan SAR 762 MT-D’nin dakikada atım suratı ise 3 pozisyonlu gaz valfi sayesinde değiştirilebiliyor. Bölge maksatları için tesirli menzili 1.100 metre olan makineli tüfeğin azami menzili ise 3.725 metre. Silahın farklı modellerinin ortalama yükü da 12 kilogram.

Karada, havada ve denizde SAR 127 MT

Sarsılmaz tarafından üretile 12,7×99 mm’lik ağır makineli tüfek SAR 127 MT ise hem tam otomatik olarak çalışabiliyor hem de tek tek atış yapabiliyor. SAR 762 MT-A’ya emsal formda, UKSS’lere de entegre edilebilecek olan SAR 127 MT, ayrıyeten gerekli orta yüz kontakları yapılarak; kara, deniz ve hava araçlarına da takılabilecek. Türkiye’de Teknik Bilgi Paketi hazırlanacak formda Sarsılmaz tarafından üretilecek olan ve kalifikasyon testleri devam eden 12.7×99 mm ağır makineli tüfeğin süratli namlu değiştirme sistemine sahip kara versiyonu, tüm zırhlı kara araçlarında ve platformlarda kullanılabilecek. Tekrar Sarsılmaz tarafından çalışmalarına devam edilen hava versiyonu ise süratli soğuma ögeleri ile donatılmış sabit namlulu ve hafifletilmiş iç kesimler ile kara versiyonuna nazaran daha yüksek atım adedine sahip olacak. TR Mekatronik ile birlikte bir pod içerisine yerleştirilmiş olan bu hava versiyonu, TUSAŞ tarafından üretimi yapılan Hürkuş-C uçaklarının kanat altına yerleştirilecek. Sarsılmaz ve TR Mekatronik bünyesinde kalifikasyon testleri devam eden sistem gerektiğinde her türlü hava aracında ve deniz platformlarında kullanılabilecek. Yaklaşık 38 kilogram yükündeki silahın, üçayaklı sehpa ile kullanıldığında bölge amaçları için tesirli menzili 1.830 metreye ulaşıyor. Sarsılmaz, bu silahın birinci teslimatı için gün sayıyor.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.