Savaşta 5. gün! Ukrayna güne patlama sesleriyle başladı, bilanço gittikçe ağırlaşıyor

Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgalinin 5. gününde çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor. Açıklanan son veriler savaşın acı gerçeğini bir kez daha hatırlattı. Ukrayna Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Rusya‘nın saldırıları sonucu 14’ü çocuk 352 sivil hayatını kaybetti. Ayrıca saldırılarda 116’sı çocuk bin 684 kişi de yaralandı.

RUS ORDUSUNDA TOPLAM CAN KAYBI 5 BİN 300

Ukrayna güçlerinin kararlı direnişi ile karşılaşarak demoralize olmanın eşiğine gelen Rus ordusu, Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar’ın açıklamasına göre 5 bin 300 can kaybıyla birlikte 29 uçak, 29 helikopter, 191 tank, 816 zırhlı araç, 74 top ve 2 gemiyi kaybetti.

Savaşta 5. gün! Ukrayna güne patlama sesleriyle başladı, bilanço gittikçe ağırlaşıyor

İşte savaşın 5. gününde yaşanan gelişmeler:

Rus Savunma Bakanlığı, son olarak Ukrayna hava sahasının tamamında kontrolü ele geçirdiğini açıkladı. Saat 12.00’de başlaması beklenen müzakereler öncesi ise Ukrayna tarafı, heyetlerinin Belarus sınırına ulaştığını duyurdu.

Ukrayna heyetinde; iktidardaki Halkın Hizmetkarı grubunun Başkanı David Arakhamia, Ukrayna Savunma Bakanı Aleksiy Reznikov, Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Danışmanı Podolyak, Ukrayna Delegasyonu Üçlü Temas Grubu Birinci Başkan Yardımcısı Andriy Kostin, Milletvekili Rüstem Ömerov ve Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Toçitskiy bulunuyor.

MÜZAKERE ÖNCESİ ZELENSKİ’DEN AÇIKLAMA

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin ofisinden yapılan açıklamada, Kiev‘in Rusya ile gerçekleştirilecek müzakerelerde ateşkes sağlanmasını ve Rusya askerlerinin Ukrayna topraklarından geri çekilmesini talep edeceği kaydedildi.

Zelenski, “Aday olduğumda her birimizin Cumhurbaşkanı olduğunu söyledim. Çünkü hepimiz devletimizden sorumluyuz. Güzel Ukrayna’mız için. Ve şimdi her birimiz birer savaşçıyız. Ve her birimizin kazanacağından eminim. Zafer Ukrayna’nın olsun” dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN DERHAL ÜYELİK TALEP ETTİLER

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski Avrupa Birliği’nden “derhal üyelik” talep edip Rus askerlerine seslendi: “Komutanlarınıza güvenmeyin. Silahlarınızı bırakın ve gidin. Çoktan 4 bin 500 rus askerini öldürdük. Buraya niye geldiniz ki?”

RUSYA, 2 KENTİ ELE GEÇİRDİ

Rusya’dan yapılan açıklamada, Berdyansk şehri ve Enerhodar şehrinin Rus ordusunun eline geçtiği bildirildi. Rusya Savunma Bakanlığı Zaporijya Nükleer Santrali’nin etrafını da kuşattıklarını ve bölgeyi kontrol altına aldıklarını bildirdi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada da Rus askeri birliklerinin hava ve kara taarruzunu sürdürdüğü bildirildi. Taarruz esnasında Rus birliklerinin askeri ve sivil havaalanlarına, komuta merkezlerine, hava savunma sistemi tesislerine, önemli kritik altyapı tesislerine, yerleşim yerlerine hasar vermeye devam ettiği kaydedilen açıklamada, Kiev tarafında bulunan Polissya’da Rus askerlerinin İrpin Nehri üzerinden duba geçişi yapmaya çalıştığı belirtildi.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI DEĞİŞTİ

Sık sık patlamaların ve çatışmaların yaşandığı başkent Kiev’de halkın güvenliği için sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Hatta bu yasağa uymayanların düşman görüleceği bildirilmişti. Bu sabah itibarıyla yasak kalktı. Kiev’de sokağa çıkma yasağı akşam 22.00’den sabah 07.00’ye kadar uygulanmaya devam edecek.

BIDEN, MÜTTEFİKLERİ İLE SAVAŞI GÖRÜŞECEK

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD başkanı Biden’in bugün batılı müttefikler ve ortaklarla Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla ilgili gelişmeleri tartışmak ve birleşik müdahaleyi koordine etmek için TSİ 19.15’te bir görüşmeye ev sahipliği yapacağı bilgisine yer verildi.

Savaşta 5. gün! Ukrayna güne patlama sesleriyle başladı, bilanço gittikçe ağırlaşıyor

SİVİLLERİN BİNASINI FÜZEYLE VURDULAR

Ukrayna devlet özel iletişim servisi bir füzenin Kiev’in yaklaşık 150 kilometre kuzeydoğusundaki Chernihiv’in merkezindeki bir konut binasına çarparak yangına neden olduğu bildirildi.

Savaşta 5. gün! Ukrayna güne patlama sesleriyle başladı, bilanço gittikçe ağırlaşıyor

AB YENİ YAPTIRIMLARINI AÇIKLADI

Avrupa Birliği yeni yaptırımlarını açıkladı. Buna göre AB hava sahası, Rus uçaklarına kapatılacak, bazı Rus medya kuruluşları AB’de yasaklanacak. Konuşmasında AB Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell, “AB tarihinde bir ilki yapacak. Yaptırımlar Putin rejiminin elitlerini hedef alıyoruz. Rus merkez bankası rezervi bloke olacak” dedi.

Savaşta 5. gün! Ukrayna güne patlama sesleriyle başladı, bilanço gittikçe ağırlaşıyor

ZELENSKİ RUS HEYETİYLE GÖRÜŞME YAPACAK

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rus heyetiyle Belarus sınırında, ön koşulsuz görüşme yapılacağını bildirdi. Zelenski, “Amacımıza ulaşmak için pragmatik olmak zorundayız. Benim Cumhurbaşkanı olarak kendi ülkeme savunma borcum var. Ve ben bunun için her şeyi yapacağım. Rusya ile müzakerelerden bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum. Ama deneyeceğiz. Çünkü sonradan hiçbir Ukrayna vatandaşının benim hakkımda barış için böyle bir (küçük olsa da) şansı kaçırdığımı söylemesini istemem.” dedi.

Savaşta 5. gün! Ukrayna güne patlama sesleriyle başladı, bilanço gittikçe ağırlaşıyorZelenski ve Putin.

PUTİN’DEN NÜKLEER GÜÇ TALİMATI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın nükleer caydırıcı güçlerine, Batı ile yaşanan gerilimler nedeniyle yüksek alarma geçime talimatı verdi. Putin, Rusya Savunma Bakanlığı’na Rus caydırıcı güçlerini özel savaş görevi durumuna geçirmesini emretti.

Savaşta 5. gün! Ukrayna güne patlama sesleriyle başladı, bilanço gittikçe ağırlaşıyor

HARKOV’DA RUS ASKERLERİ GERİ PÜSKÜRTÜLDÜ

Ukrayna’nın başkenti Kiev ile Harkov şehirleri çevresinde şiddetli çatışmalar gece boyunca sürdü. Rus askerlerinin sabah saatlerinde Harkov’a girdiği bildirildi. Harkov Belediye Başkanı, Rus askerlerinin geri püskürtüldüğünü ve kentin tamamen Ukrayna’nın kontrolüne geçtiğini açıkladı.

Savaşta 5. gün! Ukrayna güne patlama sesleriyle başladı, bilanço gittikçe ağırlaşıyor

BM BİLANÇOYU AÇIKLADI

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği saldırılarda şu ana kadar 64 sivilin hayatını kaybettiğini ve 240 sivilin yaralandığını duyurdu. Açıklamada, “Gerçek rakamların çok daha yüksek olduğuna” inanıldığını belirten OCHA, bunun nedeninin ise birçok can kaybı raporunun henüz tam olarak doğrulanmaması olduğunu kaydetti.

Savaşta 5. gün! Ukrayna güne patlama sesleriyle başladı, bilanço gittikçe ağırlaşıyor

Putin ateşle oynuyor! Nükleer güç talimatı dünyayı ayağa kaldırdı: Felaketimiz olurPutin ateşle oynuyor! Nükleer güç talimatı dünyayı ayağa kaldırdı: Felaketimiz olur Müzakere görüşmeleri bu odada gerçekleşecek! Tüm detaylar hazır, Rusya ve Ukrayna masada eşitMüzakere görüşmeleri bu odada gerçekleşecek! Tüm detaylar hazır, Rusya ve Ukrayna masada eşit Tüm gözler müzakerelere çevrilmişken Rusya'dan dikkat çeken çıkış: Ukrayna hava sahasının tamamı kontrolümüz altındaTüm gözler müzakerelere çevrilmişken Rusya’dan dikkat çeken çıkış: Ukrayna hava sahasının tamamı kontrolümüz altında Times'dan bomba iddia: Putin, Zelenski'yi öldürtmek için Afrika'dan 400 kişilik Wagner grubunu getirttiTimes’dan bomba iddia: Putin, Zelenski’yi öldürtmek için Afrika’dan 400 kişilik Wagner grubunu getirtti

Dolar kuru ne kadar? Dolar kaç TL? Dolar alış ve satış fiyatları için tıklayın. Altın fiyatları için tıklayın. Gram altın ne kadar? Çeyrek altın ne kadar?

Ukrayna, Rusya, Putin, Kiev, Dünya, Güncel, HaberlerRelated Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.