Suudi Arabistan ve Mısır ortasında 7,7 milyar dolarlık mutabakat imzalandı

Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığının toplumsal medya hesabından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Bakanlık ile Mısır Yatırım ve Hür Bölgeler Genel Otoritesinin işbirliğiyle çeşitli alanlarda faaliyet gösteren iki ülke şirketleri bir ortaya geldi.

Suudi Arabistan ve Mısır şirketleri ortasında 7,7 milyar dolar kıymetinde muahedenin imzalandığı merasimde konuşan Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid el-Falih, Bakanlığın rolünün ekonomik alanların gelişmesinde özel kesimin iştirakini desteklemek ve kolaylaştırmak olduğunu söz etti.

Suudi Arabistan Kraliyet Divanından dün yapılan yazılı açıklamada ise, Veliaht Prens bin Selman’ın Mısır, Ürdün ve Türkiye’yi kapsayan bir yurtdışı cinsine çıktığı belirtilmişti. Mısır devletine ilişkin El-Ehram gazetesi de Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin bin Selman’ı Kahire Havalimanında karşıladığını yazmıştı.

Suudi Genel İstatistik Kurumunun datalarına nazaran, Riyad ve Kahire ortasındaki ticaret hacmi 2020’de 7,7 milyar dolar iken, 2021’de yüzde 88 artarak 14,5 milyar dolara yükseldi.

Suudi Arabistan Ticaret Odaları Birliğinin bilgilerine nazaran, Suudi Arabistan’ın Mısır’daki yatırımları 32 milyar dolar, Mısır’ın Suudi Arabistan’daki yatırımları ise 5 milyar dolar bedelinde.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.