Tahıl koridoru mutabakatı dünya basınında

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş 24 Şubat’tan beri sürüyor.

Yaklaşık beş aydır devam eden kanlı savaş, on binlerce kişinin vefatına sebep olduğu üzere, milyonlarca kişinin hayatını da tehlikeye attı.

Rusya ve Ukrayna’yı muahedeye götüren süreç, savaşın başlamasının akabinde Ukrayna’nın güvenlik, Rusya’nın da yaptırımlar nedeniyle tahıl eserlerini milletlerarası pazarlara satamamasının yarattığı global besin krizi ihtarlarıyla başladı.

Dünyanın en kıymetli iki tahıl üreticisinin eserlerini ihraç edememeleri, besin fiyatlarında artışa neden oldu ve bilhassa fakir Afrika ülkelerinde yaşayan milyonlarca insanın hayatını tehlikeye soktu.

Türkiye sorunu çözdü

Tüm dünyayı tesiri altına alan besin krizinin tahlili Türkiye’den geldi. Her iki ülkeyle yürütülen yeterli alakalar, atılan tarihi imzalarla son buldu.

Ukrayna limanlarına sıkışmış olan 25 milyon ton tahılın sevkiyat düğümü İstanbul’da çözüldü.

Dünya basını yakından takip etti

Dünya basınıTahıl Koridoru Anlaşmasını yakından takip etti, manşetlerine son dakika olarak yansıttı.

BBC

İngiliz yayın organı BBC, tarihi muahedeyi son dakika olarak duyurdu. Haberde mutabakatın her adımı tüm ayrıntılarıyla yer aldı ve şu sözler kullanıldı:

Türkiye, Ukrayna`dan Karadeniz üzerinden tahıl ihracatının önündeki mahzuru kaldırmak için Rusya ile yapılan muahedeye aracılık etti.

The Guardian

İngiliz Guardian Gazetesi İstanbul’da atılan imzaların global besin krizini önleyebileceğini belirttiği haberinde Lider Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel sekreteri Antonio Guterres’in açıklamalarına yer verdi ve Anlaşma potansiyel olarak felaketle sonuçlanacak bir global besin krizi tehdidini önledi. tabirlerini kullandı.

CNN International

CNN`in internet sitesinde muahede birinci manşette ve her ayrıntısıyla yer alıyor:

Moskova ve Kiev, Ukrayna limanlarının önündeki manileri kaldırmak ve dünyanın umutsuzca gereksinim duyduğu milyonlarca ton tahıl ihraç etmeye devam etmek için mutabakat imzaladı. denildi.

Al Jazeera

Al Jazeera İngilizce, manşete taşıdığı haberinde Ankara’dan övgüyle bahsetti. Türkiye, tahıl konusunda Rusya, Ukrayna ve BM’nin dörtlü görüşmelerine mesken sahipliği yapacak. başlıklı haberde şu sözler kullanıldı:

Türkiye, tahıl koridorunu aşmak için Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler ortasında kilit rol oynadı.

The Wall Street Journal

Wall Street Journal gazetesi muahedenin Türkiye ve BM’nin aylarca süren diplomasisinin bir eseri olduğunun altını çizdi ve on milyonlarca insanı açlığa sürükleyecek besin krizi için bir umut doğduğunu yazdı.

The New York Times

The New York Times gazetesi muahedenin Türkiye ve BM’nin uğraşları sayesinde sağlandığına dikkat çekerek Anlaşma Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesiyle daha da berbatlaşan feci besin kıtlığının hafifletilmesine yardımcı olabilir.diye yazdı.

The Washington Post

Washington Post gazetesi de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in kelamlarını öne çıkararak, Bugün Karadeniz’de bir ışık var. sözlerini kulandı.

Müsavat Gazetesi

Azerbaycan’ın Müsavat gazetesi Beklenen Muahede İmzalandımanşetiyle son dakika olarak duyurdu.

Çin Devlet Televizyonu CCTV-1

Çin Devlet Televizyonu ttahıl muahedesini son dakika gelişmesi olarak duyurdu. Haberde bir ayı aşkın müddettir devam eden müzakerelerin akabinde Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM’nin İstanbul’da Ukrayna Tahıl Koridoru muahedesini imzaladığı belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.