Tarlalarda milyonluk ’organik halı’ nöbeti: En kıymetlisi 6 milyon dolar

Türkiye’nin dört bir yanından toplanarak Antalya’nın Döşemealtı ilçesine getirilen binlerce el dokuması halı ve kilim, yüzlerce dönümlük tarım ve boş yerlere seriliyor. Yaz aylarında hasadı biten tarım toprakları halı işletmelerine açılıyor. İşletmeler, ortalarında yüz yıllık tarihi olanların da yer aldığı halı ve kilimleri evvel tamir ediyor, akabinde mikroplardan arındırmak için steril havuzlara sokuyor. Daha sonra güneşe serilen halı ile kilimlerin renkleri soldurulup pastele dönüşmesi sağlanıyor. Birebir vakitte sıcak havada kimyasaldan arındırılması ve yünlerinin beslenmesi sağlanan halılar, tüm süreçlerden geçtikten sonra toplanıp başta ABD ve Avrupa’daki dekorasyonculara satılıyor. Yüzlerce dönümlük toprağa serilen halılar görsel bir şölen de oluşturuyor. Sıralı bir vaziyette ortalarında makul boşluklarla serilen halıların yağmurdan etkilenmemesi ve çalınmaması için de 24 saat nöbet tutuluyor. Tüm yaz boyunca tarlada tutulan halılar, işletmeye ilişkin güvenlik kameralarınca izleniyor, yerdeki çalışanlar tarafından da saat başı etrafı kolaçan ediliyor.

“EN PAHALISI 6 BİN DOLAR”

50 yıldır halıcılık yapan Halil Börekçi, yeni dokunmuş halıdan 100 yıllık halıya kadar yaklaşık 50 bine yakın halıyı bu dönem süreçten geçirdiklerini belirtti. Halıların fiyatlarının kalitesi ve nadirliğine nazaran değiştiğini aktaran Börekçi, “En bedelli halı 6 bin dolar. Birtakım halılar güneşlenmede çöp oluyor, kimileri ise daha çok bedel kazanıyor. Hepsi el dokuması halı ve kilimler. Yüzde yüz organik, kök boyasıyla boyanmış, içerisine mutlaka sentetik husus katılmamış ipleri var. Steril havuza konulup 24 saat boyunca mikroplardan arındırılıyor, akabinde 7-8 süreçten geçirilip güneşlenmeye konuluyor. Güneşte sabitleştiriciler ve endikatörler arınıyor” dedi.

“ABD VE AVRUPA ORGANİK HALI TERCİH EDİYOR”

Halı ve kilimlerin süreçten geçtikten sonra ABD ve Avrupa ülkelerine satıldığını söz eden Börekçi, “Bunlar bizim kültürümüz. Türkiye’de yüzde 3 ya da 5 ortasında bir insan kullanıyor bu halıları. Lakin yurt dışındaki beşerler daha çok kullanmayı tercih ediyor. Zira organik olmayan halıları sıhhatsiz buluyorlar” diye konuştu.

Börekçi, halıların güvenliğini sağlamak için ise nöbet tuttuklarını söyleyerek, “Akşamları burada bekliyoruz. Kameralarımız var. Saat başı ya da yarım saatte bir kolaçan ediyoruz. Şu an 3 bin halı seriyoruz, 2-3 kişi bekliyoruz başında. Şimdilik hırsızlık yok lakin yeniden de önlemimiz sağlam” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.