Trump: Ukrayna’ya para verip duruyoruz, 35 trilyon dolar borcumuz var

Eski ABD Lideri Donald Trump, ABD’nin Rusya’yla çatışan Ukrayna’ya para veremeyecek kadar çok sorunu olduğunu, krizden asıl etkilenen taraf olmasına karşın ABD’nin verdiğinin çok ufak bir kısmını çıkaran Avrupa’nın Kiev için elini cebine atması gerektiğini söyledi.

Sputnik’in haberine nazaran, Tampa’daki Öğrenci Hareket Doruğu’nda konuşan Donald Trump, başkanlığı sırasında NATO’nun AB’li üyelerini savunma harcamalarını GSYİH’lerinin yüzde 2’sine çıkarmaya zorladığını hatırlattı.

“Geçmişte Avrupa’nın ABD’den istifade ettiğini ve artık aynısının Ukrayna’da tekrarlandığını” lisana getiren 45. Lider, “Şimdiye kadar Ukrayna’ya 60 milyar dolardan fazla para verdik. Açıkçası bizden çok daha fazla etkilenen Avrupa ülkeleri bu sayının çok küçük bir kısmı kadar verdi. Hala misyonda olsaydım, Avrupa’ya sarfiyat derdim ki, ‘Dinleyin, bizimle tıpkı ya da daha fazla parayı koyacaksınız’. Ve onlar da bunu seve seve yapardı” dedi.

“Ama biz para verip duruyoruz. Ve 35 trilyon dolar borcumuz var” vurgusunu yapan Trump, ABD’deki rekor enflasyona, güç krizine ve başka hususlara atıfta bulunarak, “Bu meselelerin hepsi bizde var” diye ekledi. ABD’nin devasa yardımının bile Ukrayna açısından alandaki durumu değiştirmeye yetmeyebileceğini belirten Trump, “Artık çözmesi daha sıkıntı… Rusya’nın ateş gücü (Ukrayna’nın) 35 katı. Ve bizim gönderdiğimiz silahları yok etmeye çalışıyorlar. Bir sürü makus şey oluyor” diye konuştu.

Kendisinin başkanlığı boyunca “ABD’nin Rusya, Çin yahut Kuzey Kore ile hiçbir sorunu olmadığını ve kimsenin Ukrayna hakkında konuşmadığını” öne süren Trump, Joe Biden’ın başkanlığında geçen 2 yılda, “ABD şimdiye kadarki en güçlüsünden… Tahminen de en zayıfına gitti, bilhassa de dünyanın her yerinden tanınma ve saygıyı dahil ederseniz. Artık kimse tarafından hürmet görmüyoruz” tezinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.