Türkiye, ‘Avustralya’nın en çok aranan ismi’ni iade etti

Avustralya’da basın tarafından ‘en çok aranan kişi’ olarak nitelendirilen ülkenin en ünlü motosiklet çetesi başkanı Mark Buddle, Türkiye’den hudut dışı edildi. Avustralya’ya dönüştü tutuklanan Buddle, uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlanıyor.

Avustralya’nın en çok aranan şahsı olarak tanınan ülkenin en büyük motosiklet çetelerinden birinin önderi Mark Buddle, Türkiye’den hudut dışı edildi, Buddle, Avustralya’ya iade edildi.

Avustralya Federal Polisi Hata Komiser Yardımcısı Nigel Ryan, 37 yaşındaki Buddle’ın Türkiye’den hudut dışı edilmesinin akabinde Avustralya’ya iade edildiğini ve dönüşte Darwin Havaalanı’nda gözaltına alındığını açıkladı.

Buddle, geçen yıl Avustralya’ya 160 kilodan fazla uyuşturucu getirmekle suçlanıyor. Tıpkı operasyon kapsamında ülkede 250’den fazla kişi tutuklanmıştı.

ÜLKESİNDEN KAÇIP, KKTC’YE YERLEŞMİŞTİ

Buddle, 2016’da bir cinayet soruşturmasında şüpheliler ortasına girmesinin akabinde kaçmış, Avustralya’yla iade mutabakatı olmayan Kuzey Kıbrıs’a yerleşmişti.

Buddle’ın kaçırdığı uyuşturucu ölçüsünün 27 milyon doları geçtiği açıklanırken, Avustralya maddelerine nazaran bu durum, ömür uzunluğu mahpus cezasıyla eş manaya geliyor.

Avustralya Federal Polisi, Buddle uyuşturucu sevkiyatını, ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) da gizlice gözlemlediği bir uygulama üzerinden yönettiğini de öne sürdü.

Buddle’ın 2009’da, daha evvelki başkan Mick Hawi’nin Sydney Havaalanı’nda bir öbür çeteyle çıkan ölümlü arbede nedeniyle hapsinden sonra Comancheros motosiklet çetesinin liderliğini devraldığı belirtiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.