Türkiye-Yunanistan arasında Karma Ekonomik Komisyonu

Türkiye-Yunanistan Karma Ekonomik Komisyonu (kek) beşinci dönem toplantısı, Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu ile Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostantinos Fragkogiannis eşbaşkanlıklarında Atina’da gerçekleştirildi.

Son toplantısı 2010 yılında Ankara’da yapılan Türkiye-Yunanistan KEK mekanizmasının on yılı aşkın bir süreden sonra, Yunanistan’la ticari ve ekonomik ilişkilerin pozitif gündem ve diyalog temelinde sürdürülmesi politikası doğrultusunda, yeniden faaliyete geçmesinin önemine dikkat çekiliyor.

GÖRÜŞMELER SONUNDA KEK 5. DÖNEM PROTOKOLÜ İMZALANDI

KEK protokolüne, görüşmelerde ele alınan ikili ticari ilişkiler, karşılıklı yatırımlar, Avrupa Birliği ile gündemdeki ticari konular ile enerji, turizm, tarım, gümrük ve ulaştırma alanları başta olmak üzere ekonomik ve teknik işbirliği başlıklarındaki işbirliği konuları yansıtıldı.

Taraflar iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkileri de görüştü. Bakanlık 2021 yılında, Avrupa Birliği ile artan ticari ve ekonomik ilişkilere paralel olarak, sınır komşusu Yunanistan ile de ticari ve ekonomik ilişkiler artış gösterdi.

Yunanistan ile ticari ve ekonomik ilişkilerde yakalanan bu olumlu ivmenin sürdürülmesi ve işbirliği imkânlarının arttırılması noktasında beşinci kek toplantısının önemli bir işlev göreceği değerlendiriliyor.

Bakanlık verilerine göre Türkiye ile Yunanistan ticaret hacmi, 2021 yılında toplam 5,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. 2020 yılı ile karşılaştırıldığında ticaret hacminde % 69,2 oranında bir artış meydana geldi. Yunanistan’a ihracat 2021 yılında toplamda % 73,3 oranında artarak yaklaşık 1 milyar dolar ticaret fazlası verildi. İki ülke ticaret hacmi 2005 yılından bugüne üç katına çıktı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.