Twitter dolandırıcıdır! Elon Musk’ın Twittera açtığı davanın ayrıntıları muhakkak oldu

Elon Musk, toplumsal medya devi Twitter’a Delaware Chancery Mahkemesi Hakimi Kathaleen St. Jude McCormick’in Twitter-Musk davasında duruşmaların başlama tarihini 17 Ekim olarak belirlemesinden saatler sonra dava açmıştı. Elon Musk’ın Twitter’a hangi münasebetle dava açtığı ortaya çıktı.

The New York Times’a göre Elon Musk, platformundaki gerçek sayıda bot hesabı sakladığı için Twitter’ı dolandırıcılıkla suçlayarak şirkete karşı dava açtı. Hatırlayacağınız üzere Twitter, uzun bir müddet bot hesap ölçüsünün toplam kullanıcıların yüzde beşinden daha azına karşılık geldiğini savunuyordu. Musk da bunun gerçek olup olmadığını doğrulamak  için toplumsal ağ planını Temmuz ortasında beklemeye almış daha sonra da muahedeyi feshettiğini açıklamıştı.

Twitter, en büyük hissedarına 44 milyar dolarlık satın alma muahedesinden vazgeçmeye çalıştığı için dava açtı ve mahkemeye Musk’ın bunu yaparak mutabakatlarını haksız yere bozduğunu söyledi. Twitter, Tesla’nın ve Twitter’ın paylarının ekonomik kriz nedeniyle düşmesi ve “imzaladığı mutabakatın artık ferdî çıkarlarına hizmet etmemesi” nedeniyle Musk’ı geri adım atmakla suçladı.

Dava evrakında yer alan bilgilere nazaran Musk’ın avukatları, Botometer kullanarak argüman ettiğinden çok daha fazla sayıda özgün olmayan hesap bulduğunu tez ediyor. Botometer, Indiana Üniversitesi tarafından tasarlanan ve Twitter hesaplarının aktifliğini denetim eden ve onlara bot olma olasılıklarına nazaran bir puan veren makine tahsili algoritması.

Musk’ın avukatları Botometer datalarına dayanarak Twitter’ın, şirketi “şişirilmiş bir fiyata” satın almayı kabul etmesini sağlamak için bot meselesini gizlediğini tez ederek şunları söyledi:

Twitter, savlarını “olgusal olarak yanlış, yasal olarak yetersiz ve ticari olarak alakasız” olarak nitelendirdi. Twiiter, Botometre’nin güvenilmez olduğunu ve daha evvel Musk’ın kendi Twitter hesabına bot olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirten bir puan verdiğini hatırlattı.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.