Yeşilçam’ın çocuk yıldızı 51 yıl sonra ortaya çıktı! Bakın artık ne halde?

Yeşilçam’da oynayan çocuk yıldızlardan biri olan konuşması ve gözlükleri ile hafızalara kazınan Hüdaverdi Pırtık yani gerçek ismiyle Lider Tekin tam 51 yıl sonra ortaya çıktı. Hakkında pek bilgi olmasa da birçok insan onu hala Hüdaverdi olarak biliyor. Geçmişine dair yalnızca Yeşilçam’da oynadığı sinema çıkarken, afacan oyuncu 51 yıl sonra ortaya çıktı. O devirler 5 yaşında olan Tekin şimdiler de emekliliğinin tadını çıkarıyor. İşte görünce tanımakta zorluk çekeceğiniz Hüdaverdi Pırtık.

HÜDAVERDİ 51 YIL SONRA ORTAYA ÇIKTI

1971 yılında Lale Oraloğlu’nun çektiği Pırtık sinemasının küçük afacan oyuncusu Lider Tekin görenler gözlerine inanmıyor. Şimdilerde dede oldu Tekin, başrollerinde usta tiyatrocu Haldun Dormen, Ercan Yazgan ve Başkan Tekin’in yer aldığı Pırtık sinemasında Hüdaverdi karakterini canlandırmıştı. Hafızalara Hüdaverdi olarak kazınan Tekin, 51 yıl sonra tekrardan ortaya çıktı. Oynadığı sinemada 5 yaşında olan Tekin artık 56 yaşında.

MAHALLENİN AFACAN ÇOCUĞUYDU

Ünlü günlük komik bant karikatürü Bizimkiler’in öyküsünü anlatan Hüdaverdi-Pırtık sineması, o periyoda damga vurmuştu. Sinemada, İstanbul’un bir kenar mahallesindeki sevinçli insanların ortasında yaşamaya başlayan dilenci Pırtık’ın ve mahallenin afacan çocuğu Hüdaverdi’nin maceraları mevzu alındı.

HERKES ONU HÜDAVERDİ OLARAK TANIDI

Hüdaverdi-Pırtık sinemasında haylazlıkları ve gözlükleriyle hatırlanan ‘Hüdavrdi’ karakterine Başkan Tekin hayat verdi. Bu sinema çekilirken şimdi 5 yaşında olan Başkan Tekin, şimdilerde dede oldu. Hüdaverdi olarak akıllara kazınan Lider Tekin, şu sıralar ekranlarda yer almıyor.

ŞİMDİ EMEKLİLİĞİNİN TADINI ÇIKARTIYOR

Hüdaverdi-Pırtık sinemasının yanı sıra Ezilenler sinemasında de oynayan Lider Tekin, bu sinemalar akabinde sinema oyunculuğuna devam etmedi ve sanayi meslek lisesindeki eğitiminin akabinde teknisyenliğe başladı. Akabinde memleketindeki çeşitli firmalarda 22 yıl makine ve satın alma müdürü olarak çalışan Tekin, artık ise emekliliğin tadını çıkarıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.