Yunanistan’ın “S-300 provokasyonuna” ait imajlar NATO yolunda

Milli Savunma Bakanlığının, Yunanistan’ın, Ege ve Doğu Akdeniz’de misyon uçuşu gerçekleştiren Türk jetlerine Rus üretimi S-300 Hava Savunma Sistemi ile yaptığı tacizin radar kayıtlarını, NATO Genel Sekreterliği ve İttifak üyesi ülkelerin savunma bakanlıklarına göndermeye hazırlandığı öğrenildi.

Akdeniz’de memleketler arası hava alanında vazife uçuşlarını gerçekleştiren Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı F-16’lar, 23 Ağustos’ta Girit Adası’nda konuşlu Yunanistan’a ilişkin Rus imali S-300 Hava Savunma Sistemi tarafından taciz edildi. S-300 sistemine ilişkin amaç takip ve füze güdüm radarı Rodos Adası batısında 10 bin feet irtifada misyon uçuşundaki F-16’ya yerden havaya füze kilidi atıldı.

Yunan askeri yetkilileri ise NATO Angajman Kuralları’nda “düşmanca hareket” olarak nitelendirilen kelam konusu davranışı inkar yolunu seçti.

Alınan bilgiye nazaran, Ulusal Savunma Bakanlığı, Yunan yetkililerinin inkarı üzerine harekete geçti.

Müttefiklik ruhuyla bağdaşmayan kelam konusu tacizle ilgili radar imgeleri alındı. İmgelerin NATO Genel Sekreterliği başta olmak üzere İttifak üyesi ülkelerin savunma bakanlıklarına gönderilmesinin planlandığı öğrenildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da kelam konusu tacize ait, “Sürekli gerginliği artırmaya çalışan komşumuzun bu yaptığının görülmesi lazım anlaşılması ve anlatılması lazım. Bu kadar aleni şımarıklık bu kadar pervasızlık kabul edilemez” açıklamasında bulunmuştu.

YUNANİSTAN’IN İHLALLERİ

Öte yandan Yunanistan’ın Türk hava alanı ve karasularına yönelik tacizleri devam ediyor.

Sene başından bugüne kadar Yunanistan’a ilişkin savaş uçakları Türk hava alanını 256 kez ihlal ederken, Türk jetlerine yönelik 158 tacizde bulundu.

Yunanistan kıyı güvenlik botları da Türk karasularını 33 kez ihlal etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.