Almanya’daki İşsiz, Türkiye’deki Çalışandan Daha Çok Kazanıyor! Aylık İşsizlik Maaşını Duyanlar Valizini Toplayıp Gidiyor

Federal Göç ve Mülteci Dairesi’nin eylül ayına ilişkin açıkladığı iltica rakamlarına göre, Türkiye’den Almanya’ya başvurularda geçen yılın tamamına göre yüzde 45’lik artış gerçekleşti. Ocak-Eylül ayları arasında Türkiye’den toplam 36 bin 309 iltica başvurusu yapıldı.

Almanya’da sosyal yardım ile geçinen yaklaşık 5 milyon insanın aldığı Vatandaş Parası’na (Bürgergeld) yüzde 12 zam yapıldı. Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil tarafından yapılan açıklamaya göre bu zam ile birlikte sosyal yardım alanlara verilen para yaklaşık 60 euro artacak.

1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek yeni zam kapsamında tek başına çocuk yetiştiren bir kişinin eline 502 euro yerine 563 euro geçecek.

Daha önceki adı Hartz IV olan Bürgergeld’i Almanya’da toplam 5,5 milyon insan alıyor. Bunlar arasında 1,68 milyon uzun süreli işsiz de bulunuyor. 1 Ocak 2023’ye yürürlüğe giren Bürgergeld reformu kapsamında 15-18 yaşları arasındaki gençler yeni zam ile birlikte 420 euro yerine 471 euro alacaklar. 6-14 yaşları arasında olanlar ise 348 euro yerine 390 euro alacak.

Hartz IV’ten Bürgergeld’e geçiş döneminde de verilen yardımlar ortalama 50 euro arttırılmıştı.

Bu rakamlar, ülkeye kaçak girenleri daha da teşvik edecek. Çünkü, işsiz bir ailenin sadece yardım geliri net 3700 Euro’yu aşacak.

Bir anne ve iki çocuğuna yeni yılda 1343 Euro yardım verilecek. Baba da yardıma muhtaç ise, bunun üzerine 563 Euro daha konulacak. Bu ailenin tüm kiraları, yakacak paraları ve radyo-tv vergisi de devlet tarafından karşılanacak. Okul yardımları, çeşitli vergi indirimleri ile birlikte aylık gelir (kira dahil) 3700 Euro’yu aşacak.

ASGARİ ÜCRET DE ARTIYOR

Bu arada Almanya’da basit işlerde uygulanan asgari ücret de artıyor. Asgari ücret bu yılın sonuna kadar 12,41 Euro olarak uygulanacak. 1 Ocak’tan itibaren de 12,82 Euro’ya yükselecek. Artış oranı ise yüzde 3,42 oldu.

Almanya Sosyal Dayanışma Birliği (Sozialverband Deutschland, SoVD) Başkanı Michaela Engelmeier, Bürgergeld’in arttırılmasını “iyi bir mesaj” olarak değerlendirdi. Engelmeier, artışın yüz binlerce kişiye yardımcı olacağına dikkat çekerek, bununda temel yaşlılık yardımı alanlara verilen paranın da artacağına işaret etti.

Paritätische Gesamtverband ise Bürgergeld’teki artışın yetersiz olduğunu açıkladı. Kurum tarafından daha önce yayınlanan yoksulluk raporuna göre, 2023 yılında Vatandaşlık Parası’nın (Bürgergeld), Yaşlılıkta Temel Güvence Parası (Altersgrundsicherung) ve Yetişkinler için Temel Geçim Parası’nın asgari ihtiyaçları karşılamdığına dikkat çekilmişti. Paritätische Gesamtverband’ın hesaplamalarına göre Bürgergeld’in en az 725 euro olması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx