Avukat Tosun’u hedef gösteren Zafer Partili Taşkaya’ya indirimli ceza

İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Taksim semtinde yer alan İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022’de Ahlam Albashır tarafından yapıldığı ileri sürülen bombalı ardından Zafer Partisi yöneticisi Adem Taşkaya, avukat Jiyan Tosun’un hedef gösterdi. Taşkaya hakkında açılan davanın ilk duruşması Küçükçekmece 20’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

‘FOTOĞRAFI YANLIŞLIKLA BASTIM’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, duruşmada söz verilen sanık Taşkaya, Zafer Partisi’nde bilişim ve enformasyondan sorumlu genel başkan yardımcısı olduğunu ve patlamanın yaşandığı gün telegram gruplarından paylaşılan bilgilerden yola çıkarak, Tosun’un fail olduğu yönünde sanal medyada paylaşım yaptığını söyledi. Tosun’un fotoğrafını ise yanlışlıkla paylaştığını ileri süren Taşkaya, “Bu fotoğraflar PTS sisteminden alınmış fotoğraflardı, bunları da ancak bir polis veyahut jandarma yapabilir ve paylaşılan fotoğraflar yüz tanıma sistemi tarafından alınmış fotoğraflardı, bunları da bir kolluk görevlisi temin edebilir diye düşündüm” diye konuştu.

Yer aldığı telegram gruplarına haber almak amacıyla yer aldığını söyleyen Taşkaya, grupta yer alanları tanımadığını ileri sürdü.

ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ

Tosun’un avukatı Eren Keskin, Taşkaya’nın partisinin istihbarat biriminde yer aldığına işaret ederek, bilgilerin polis veya jandarmadan alındığını kaydetti. Keskin, bilgilerin alındığı telegram hesaplarının araştırılmasını istedi. Durumun salt “hakaret” içermediğini ve “tehdit” suçunun da oluştuğunu ifade eden Keskin, mahkemeden bu bağlamda da suç duyurusunda bulunmasını istedi.

CEZA İSTEDİ

İddia makamı, Keskin’in talebinin reddine karar verilmesini istedi. Ara karar oluşturan hakim, dosyanın mevcut delil durumu itibariyle Keskin’in tevsii tahkikat taleplerinin reddine karar verdi. Tekrardan söz verilen iddia makamı, esas hakkındaki mütalaasını sundu. İddia makamı, Tosun’un “PKK’li avukat” şeklinde paylaşılmasının hakaret suçu oluşturduğunu ve bu sebeple ayrıca Tosun’un onur, şeref ve saygınlığının da rencide edildiğini kaydetti. İddia makamı, Tosun’un fotoğraflarının izinsiz paylaşılmasının ise, “Kişisel verileri hukuka aykırı bir şekilde yayma” suçunu oluşturduğunu belirterek, bu bağlamlarda Taşkaya’nın cezalandırılmasını istedi.

İNDİRİMLİ CEZA

Sanık Taşkaya ve avukatı, mütalaaya katılmadıklarını belirterek, beraat talebinde bulundu. Tosun’un avukatı Eren Keskin, “Sanığın bu eylemi tek başına ve masum olarak işlemediği ortadadır. Telegram gruplarının araştırılması gerekir” dedi.
Kararını açıklayan hakim, Taşkaya’ya ilişkin suç maddelerinden toplamda 5 yıl 4 ay ceza verdi. Taşkaya’nın yargılama esnasındaki “hal ve davranışları” gerekçe gösteren hakim cezayı 4 yıl 5 ay 10 güne indirdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir