Bayraktar TB3 SİHA toplam uçuş saatinde 272 saati aştı

AA

Türkiye’nin savunma teknolojileri alanında kaydettiği büyük ilerlemeler, son yıllarda özellikle insansız hava araçları (İHA) ve silahlı insansız hava araçları (SİHA) sektöründe dünya çapında dikkat çekiyor.

Bu bakımdan önemli milli ürünlerden olan Bayraktar TB3 SİHA’nın da test süreçleri de devam ediyor.

Toplam uçuş saati 272 saat 47 dakikaya ulaştı

Baykar’dan yapılan açıklamaya göre, hafta boyunca gerçekleştirilen testlerde iki prototipi de uçuş icra eden milli SİHA’nın toplam uçuş saati 272 saat 47 dakikaya ulaştı.

Cumhuriyet’in 100. yılını taçlandırmak amacıyla 27 Ekim 2023 tarihinde ilk uçuş testini başarıyla tamamlayarak gökyüzü ile buluşan Bayraktar TB3 SİHA’nın iki prototipi de test uçuşlarını Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde sürdürüyor. Bayraktar TB3 PT-1 ve PT-2, geçen hafta boyunca orta irtifada icra edilen sistem ve dayanım performanslarının ölçüldüğü testlerin tamamını başarıyla tamamladı.

Bayraktar TB3 SİHA bugüne kadar gerçekleştirilen test uçuşlarında toplam 272 saat 47 dakika havada kaldı. TEI tarafından yerli olarak geliştirilen PD-170 motoruyla havalanan milli SİHA, 20 Aralık 2023’te gerçekleştirilen uzun uçuş testinde yere inmeden 32 saat havada kalmış ve gökyüzünde 5 bin 700 kilometre yol katetmişti.

Milli SİHA Bayraktar TB3, 26 Mart 2024 tarihinde ilk kez ASELSAN tarafından milli olarak geliştirilen ASELFLIR-500 ile uçtu. İcra edilen test kapsamında dünyadaki muadillerine göre en yüksek performansa sahip olan ASELFLIR-500 elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi entegrasyonu başarıyla gerçekleştirildi.

TCG Anadolu’dan ilk uçuş bu yıl içinde yapılacak

Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilen kanat yapısıyla TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olacak.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 için 2024 yılı içinde TCG Anadolu gemisinde testlere başlanmasını planladıklarını açıklamıştı.

Bayraktar TB3’ün sahip olacağı kabiliyetler bu sınıftaki insansız hava araçları açısından da önemli bir yenilik olacak. Görüş hattı ötesi leşme kabiliyetine de sahip olacak milli SİHA, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebilecek. Böylece keşif-gözetleme, istihbarat ve taşıdığı akıllı mühimmatlar ile taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı icra ederek Türkiye’nin caydırıcı gücünde çarpan etkisi yapacak.

“Gözümüzü gökyüzünden başka bir yöne çevirmedik”

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, konuya ilişkin X’teki paylaşımında şunları ifade etti:

“Gözümüzü gökyüzünden başka bir yöne çevirmedik. İşimiz gökyüzü ve uzayla. Bayraktar TB3 SİHA: yüzde 100 Baykar öz kaynakları ile geliştirilmiş SİHA, aviyonik, yazılım, yer sistemleri. Milli radar destekli TCG Anadolu ve benzeri kısa pistli gemilere iniş-kalkış kabiliyeti (Baykar). Milli turbo-dizel motorlu (TEI). 4 bin 600 kilometreye varan görev yarı çapı. Milli Görüş Hattı Ötesi Haberleşme Sistemi (Baykar). Milli ASELFLIR-500 Elektro-Optik Sistemli (Aselsan).”

Baykar’ın ihracat başarısı ve küresel pazardaki etkisi

Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılındaki İHA AR-GE sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin yüzde 83’ünü ihracattan elde etti. 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 2023’te de sektörün ihracat şampiyonu olduğu açıklanan Baykar, geçen yıl 1,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Son yıllarda gelirlerinin yüzde 90’ından fazlasını ihracattan elde eden Baykar, 2023’te savunma ve havacılık sektöründeki ihracatın 3’te 1’ini tek başına yaptı. Dünyanın en büyük SİHA ihracatçısı olan Baykar’ın halihazırda imzalanan sözleşmelerinin yüzde 97,5’i ihracat kaynaklı. Bayraktar TB2 SİHA için 33 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise şimdiye kadar 9 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx