CHP’de “bekle gör” dönemi: “İkisi de birbirine uzaktan yumruk atıyor”

Seçim yenilgisinden sonra CHP’de değişim talepleri arttı. Parti, ekim ayından sonra kurultaya gidecek. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday çıkacak isimler arasında gösteriliyor. 

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nun İBB Başkanı olduğunu vurguladı. İmamoğlu ise, “Değişimi insanlar istiyor. Görev almaktan çekinmem” dedi. 

“İKİ TARAF DA BİRBİRİNE UZAKTAN YUMRUK ATIYOR”

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, parti içindeki isimler tüm bu süreci “İki taraf da birbirine uzaktan yumruk atıyor” diye yorumluyor. İki isim de net olarak yeni döneme aday olduğunu söylemediği için, parti tabanında “net bir kararı olmadığı” söyleniyor. 

Partinin üst kademesi, Kılıçdaroğlu’nu destekliyor. CHP liderinin “Beni örgüt istedi” diyerek yeniden aday olacağı, İmamoğlu’nun ise açıktan bir çıkış yapmak için kongreler sonrası oluşacak delege yapısını beklediği söyleniyor. 

“BEKLE GÖR” DÖNEMİ

Parti içindeki isimler, “İki isim de ‘bekle gör’ döneminde. Kimsenin acele etmemesi lazım. Ne hiçbir şey olmamış gibi yapılmalı ne de kavga olmalı. Kongre süreçlerinin başlamasıyla partide bir yenilenme olacak. Delege her kriteri ele alarak bir karar verecektir. Ortada kaybedilen bir seçim var. İnsanların karşılanamayan beklentileri var. Bir de siyasi yasak gibi bir sıkıntı var. Bu noktada kritik karar delegede olacak” değerlendirmesini yapıyor. 

“TOPYEKUN YENİLENME” TALEBİ

Parti içinde topyekun bir yenilenme olması gerektiğini düşünen il başkanları, belediye başkanları ve eski milletvekilleri de var. Bu kapsamda bazı eski CHP milletvekillerinin de seçim sonrası görüştüğü Kılıçdaroğlu’nun “Parti içinde bir kurultay süreci başlayarak en tepeden en alta kadar yenilenme yapılmalı” dediği öğrenildi.

KAYNAK: CUMHURİYET GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir