‘Çıplak kabul ritüeli’ ortaya çıktı: Michelin yıldızlı şef istifa etti

Fransa’nın güneyinde bulunan Hôtel du Palais isimli lüks oteldeki restoranı yöneten Michelin yıldızlı şef Aurélien Largeau, restorana yeni alınan bir çalışanın soyularak aşağılayıcı ‘kabul ritüeli’ne maruz bırakıldığı ve olay sırasında kendisinin de orada olduğu iddiaları üzerine istifa etti. Largeau, iddiaların ‘yanlış ve karalayıcı’ olduğunu savundu.

The Guardian gazetesinden aktarılan habere göre, başsavcılık, bu ayın başında olayla ilgili ‘cinsel saldırı ve şiddet’ iddiasıyla soruşturma başlattı.

ÇIPLAK ŞEKİLDE BEKLETİLDİ

Söz konusu olay, ilk olarak yerel gazete Sud-Ouest’e yansıdı. Gazetenin haberine göre, yakın zaman önce işe başlayan genç bir komi, çıplak bir şekilde bir sandalyeye bağlandı, bu esnada ağzına bir elma, anüsüne ise bir havuz koyuldu. İddiaya göre, komi, Largeau da dahil olmak üzere diğer şeflerin olduğu alanda saatlerce bu şekilde bırakıldı.

Fransızcada ‘bizutage’ ya da kabaca bir çeviriyle ‘kabul ritüeli’ olarak bilinen ve ülkede yasak olan olayın görüntüleri, iddiaya göre sosyal medyada da paylaşıldı. Paylaşımın daha sonra kaldırıldığı ifade edilirken, polis, söz konusu paylaşımı bulmaya çalıştıklarını belirtti.

“HABERLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

31 yaşındaki şef Aurélien Largeau ise olayda bir kusurunun olmadığını savunarak basında çıkan haberlerin ‘yanlış ve karalayıcı’ olduğunu ileri sürdü. France Bleu radyosuna yazılı bir açıklama yapan Michelin yıldızlı şef, “Pek çok basın-yayın organınca tarafıma yöneltilen iddiaları resmi olarak yalanlamak ve söz konusu haberlerde bahsedilenlerin hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

Haberlerin ‘onuruna bir saldırı’ niteliği taşıdığını ileri süren şef, ‘her türlü kötü muameleyi, aşağılayıcı kabul ritüelini veya aşağılamayı reddettiğinin aşikar olduğunu’ söyledi.

“21 ARALIK İTİBARIYLA ŞEFİN OTELLE İLİŞİĞİ KALMADI”

Öte yandan, Hyatt grubun sahibi olduğu otel, Largeau’nun artık kurumun bünyesinde yer almadığını doğrulayarak ‘otel tesislerinde endişe verici bir olayın’ yaşanmış olduğunu teyit etti. Otel sözcüsü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu olay, savunduğumuz değerleri temsil etmiyor. Bir soruşturma yürütüldü ve uygun kararlar alındı. İş arkadaşlarımızın, müşterilerimizin ve ortaklarımızın güvenliği, sağlığı ve iyilik hali mutlak önceliğimizdir”

Otelden yapılan bir başka açıklamada, idare ekibinin olayın ardından yaptığı incelemeyi tamamladığı ve Şef Largeau’nun 21 Aralık itibarıyla otelle olan ilişiğinin kalmadığı bildirildi. Olaya maruz kalan kişi resmi olarak suç duyurusunda bulunmazken, savcı Jérôme Bourrier, AFP’ye yaptığı açıklamada olayla ilgili ön soruşturma açıldığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx