MATIC Fiyat Düşüşünün Arkasında Bu Balinalar mı Var!

Kripto para piyasasında tam bir katliam gerçekleşti. SEC’in önde gelen kripto para borsaları Binance ve Coinbase’e dava açması panik satışlarını tetikledi. Buna balinalar da eşlik etti. On-chain verilere göre MATIC fiyatındaki sert düşüşün ardında bu balinalar olabilir.

Balinalar sattı, MATIC sert düştü!

On-chain veriler, piyasa yapıcı platformlar Jump Trading ve Cumberland’ın 9 Haziran akşamı, %30’luk sert bir düşüş yaşamadan hemen önce, dünyanın en büyük iki kripto para borsasına milyonlarca MATIC tokenı yatırdığını ortaya koyuyor. Buna göre, Jump Trading, düşüşten önce Robinhood’daki hesabından Binance ve Coinbase borsalarına 22 milyon MATIC (yaklaşık 14 milyon dolar) transfer etti. Bu arada, Jump Trading, halen 3 milyar 483 milyon dolarlık kripto tutuyor.

Ayrıca Lookonchain’in 10 Haziran’da attığı bir tweet’e göre Cumberland, Binance’e 6,3 milyon doların üzerinde bir değere sahip 9 milyon MATIC tokenı gönderdi. Ayrıca, Coinbase borsasına yaklaşık 3,5 milyon dolar değerinde 5 milyon MATIC tokenı yatırıldı.

https://twitter.com/lookonchain/status/1667402740920905728

Buna ek olarak, Lookonchain platformu Cumberland, Jump Trading ve Robinhood ile ilişkili bir kripto para cüzdanının çeşitli borsalara 9,4 milyon MATIC token yatırdığını ortaya çıkardı. Bu mevduatların düşük likiditeye sahip borsalarda satılmış olabileceği ve bunun da MATIC’in fiyatındaki ani %30’luk düşüşü açıklayabileceği tahmin ediliyor.

Kripto para piyasası kan banyosu yapıyor

Bu arada, Cardano (ADA) ve Solana (SOL) gibi diğer tokenler de son 24 saat içinde %23 ve %22’lik düşüşlerle benzer düşüş eğilimleri sergiledi. Birçok gözlemci, bu tokenlerin fiyatlarındaki düşüşün, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Haziran ayı başında Binance ve Coinbase’e karşı alınan son yasal önlemin bir sonucu olduğuna inanıyor. Interlock, 5 Haziran’da SEC’in Binance Holdings Ltd. ve CEO CZ’yi ABD menkul kıymetler düzenlemelerini ihlal etmekle suçlayan bir dava açtığını bildirdi.

Davada SEC, Binance’de sunulan bir dizi varlığın menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bu varlıklar arasında BNB, BUSD, SOL, ADA, MATIC, FIL, ATOM, SAND, MANA, ALGO, AXS ve COTI yer alıyor.

SEC tarafından menkul kıymet olarak işaretlenen tokenlar 10 Haziran öğlen itibariyle önemli düşüşler yaşadı. Özellikle, MATIC sadece bir saat içinde %19, SOL %17, ADA %16, FIL %22 ve SAND %19 oranında düştü. Bu gelişme kripto para piyasasını kırmızı bir denize sürükledi. Özellikle SEC’in menkul kıymet olarak kabul ettiği projelerin tokenlerini etkiledi. Bununla birlikte, Bitcoin ve Ethereum yalnızca %2’den daha az küçük düşüşler yaşadı. Bitcoin, 25.000 dolarlık önemli destek seviyesinin üzerinde kalmaya devam ediyor. Coingecko’ya göre, MATIC şu anda 0,58 dolardan işlem görüyor. Bu da son 24 saat içinde %26’nın üzerinde bir düşüşü temsil ediyor.

Kaynak: Coingecko

Kripto para piyasası, düzenleyici eylemler ve piyasa dinamikleri de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden etkilenmeye devam ediyor. Yatırımcıların ve traderın gelişmeleri yakından takip etmeleri ve karar alma süreçlerinde dikkatli olmaları tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir