Ryzen 8000 APU’lar İki Çekirdek Türüyle Gelebilir: Zen 5 ve Zen 5c

AMD, gün yüzüne çıkan yeni sızıntılar eğer doğruyu yansıtıyorsa sonraki nesil işlemcileri için çok farklı şeyler deneyecek. Ryzen 8000 CPU’ların Zen 5 mimarisiyle geleceği artık kesinleşti gibi. Bunun yanı sıra, Zen 5 mimarisini temel alan yeni nesil AMD APU serisinin Zen5 ve Zen5c çekirdeklerini birleştiren hibrit tasarıma sahip olacağı iddia ediliyor. Yani Intel 12. Nesil Alder Lake ve 13. Nesil Raptor Lake serilerinde kullanılan P-Core ve E-Core’lar gibi.

2024 yılında beklenen APU serisi “Strix” ve “Strix Point” isimleriyle anılıyor. Sızıntılar çoktan ortaya çıkmaya başladı, hatta Ryzen 8050 olarak bilinen Ryzen 8000 serisi bir işlemci testlerde keşfedilmişti. Platformda 12 çekirdekli bir yapılandırma doğrulandı lakin melez mimari hakkında hiçbir şey bilinmiyor.

Olrak29‘a göre bu APU dört Zen 5, ve sekiz Zen5c çekirdeğiyle çalışacak. Öte yandan, Strix Halo veya Sarlak olarak bilinen daha büyük masaüstü APU sürümünün ikiye bölünmüş 16 Zen 5 çekirdeğine sahip olduğu bildirildi. Bu arada, masaüstü sınıfı APU’lar daha zayıf GPU’ya (40 CU) sahip olacağı söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx