Stalkçılar Toplanın! Ünlülerin Hayatlarını ve Ayrılıklarını Niye Bu Kadar Umursuyoruz?

Ne var bu ünlülerde de insanlar bu kadar umursuyor? Sosyal medyaya bakarsanız her gün yeni bir ünlü gündem oluyor ve ayrılığı ile insanların dedikodu kaynağı oluyor. Bu garip fenomenin sebebi parasosyal ilişki denen psikolojik bir durum. Gelin neymiş ne değilmiş, beraber öğrenelim.

Kaynak: https://www.vice.com/en/article/pkagq…

Bu ay, Taylor Swift’in uzun süreli partneri olan Joe Alwyn ile yaşadığı ayrılık ve the 1975 grubunun solisti Matty Healy ile yaşadıkları ayrılıkla ilgili söylentiler medyanın ilgisini oldukça çekmiş durumda.

Böylece internette Swift ve özellikle de Healy hakkında çok sayıda dedikodu ve eleştiri yayılmaya başladı.

Eleştiriler özellikle Healy’in bir podcast’te ırkçı ifadeler kullandığı hakkındaydı ve onun duş almadığını ve “koktuğunu” iddia eden ifadelere kadar ilerledi.

Bu durum akıllara bir soruyu getiriyor; neden bu kadar umursuyoruz? Ve neden ünlülere ve ilişkilerine bu kadar meraklıyız?

Türkiye’deki ünlüleri ve ilişkilerini hatırlayın.

Her yıl bir ünlü, partneri ile kavga ederek büyük bir kargaşa çıkarıyor ve olaylar medyanın her yerinde yer alıyor. Herkes Twitter ve Instagram’da bu çifti konuşuyor ve dedikodular susmak bilmiyor.

Aslında bu kadar dedikodunun sebebi basit; bir parasosyal ilişki sona eriyor ve birçok kişi kendi yaşamlarındaki olayların travmasını sosyal medyada paylaşıyor.

Bu terimi açıklamak gerekirse bir parasosyal ilişki,izleyici ve bir ünlü arasındaki tek yönlü ilişkiyi ifade eder. Bu, birisinin hayranı olmaktan farklıdır çünkü parasosyal ilişkilerde bir bağlılık hissi vardır.

Bu her ne kadar kulağa kötü gelse de aslında bilim insanlarına rağmen oldukça normal.

Parasosyal ilişkiler (PSR), popüler figürlerin değer ve başarılarını kendi hayatımıza yansıtarak bir ilham ve motivasyon kaynağı olabilir. Böylece parasosyal ilişkiler bir kişinin gelişiminde de oldukça önemlidir.

2017’de yapılan bir çalışma, parasosyal ilişkilerin özellikle ergenlik döneminde önemli olduğunu buldu.

Çünkü genç bir birey otonomi geliştirmeye ve bir kimlik oluşturmaya çalışırken bu ilişkiler yardımcı olabilir. En ilginç olanı ise erkeklerin ve kadınların erken ergenlikte eşit oranda parasosyal ilişkiler geliştiriyor olmasıydı.

Erkekler, parasosyal ilişkilerine daha hiyerarşik bir şekilde yaklaşıyor.

Böylece genç erkekler, güçlü otorite figürlerini hedef alarak büyürken. Kızlar ise, parasosyal ilişkilerini gerçek bir arkadaşla benzer bir samimiyet düzeyinde geliştiriyor.

Gerçek veya hayali bir kişi ile olan parasosyal bir ilişki, kişinin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca parasosyal ilişkiler bu genç insanlara reddedilme riski olmadan birisi ile yakınlık kurma şansı verir.

Parasosyal ilişkiler, kendi hayatlarımızda karşılaştığımız duygusal zorlukları aşmamızda da yardımcı olur.

Bir ünlünün ayrılığı, kendi yaşamlarımızdaki benzer deneyimlerle karşılaştırıldığında bize anlayış ve empati kazandırır. Bu, özellikle gençler için oldukça önemli bir adım olabilir.

Bu parasosyal ilişkilerin zararlı olduğu zaman ise toksikleşmeye başladıklarındadır.

Bir parasosyal ilişki korkutucu, takıntılı ve sağlıksız bir duruma dönüşünce bireye zarar verebilir. Bunun en basit örnekleri ise kişinin anksiyete, yalnızlık ve sosyal izolasyon yaşadığı zamanlardır.

Parasosyal ilişkinin, gerçek hayattaki ilişkilerimiz veya günlük yaşamımız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmamalıdır.

Ayrıca, bu ilişkinin, kendi öz-değerlerimiz veya güvenimizi olumsuz yönde etkilememesi de oldukça önemlidir.

Böyle durumlarda parasosyal ilişkinin durdurulması gerekir.

Yakınızdaki birisi veya kendiniz böyle bir ilişki içerisindeyseniz yapabileceğiniz en sağlıklı hareket profesyonel destek alarak bu ilişkiyi sonlandırmaktır.

Kısacası ünlülerin hayatlarını bu kadar umursamamız sebebi onlar ile kurduğumuz tek yönlü ilişkiler.

Parasosyal ilişki olarak adlandırılan bu kavram bir birey için faydalı olurken zararlı da olabilir. Önemli olan ilişkinin doğasına ve size olan etkisine bakmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx